[email protected]

Postim me imazh të montuar në faqen e Gani Gecit: Kurti nuk kishte deklaruar në FAZ ashtu siç pretendohet

Në faqen e Facebook-ut që mbanë emrin e ish-deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Gani Gecit, është publikuar sot (25 janar) një fotografi përmes së cilës pretendohet se kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në vitin 1998 ishte deklaruar kundër SHBA-ve dhe Ibrahim Rugovës. Në këtë postim është publikuar një fotografi me pretendimin se […]

Pretendimi Bujanovacke.co.rs se shqiptarë nga Kosova po vaksinohen në Bujanoc, i pavërtetë

Portali nga Bujanoci “Bujanocke.co.rs” ka publikuar një artikull me pretendimin se qytetarë nga Kosova, të nacionaliteti serb dhe shqiptar, po udhëtojnë në Bujanoc për t’u vaksinuar kundër virusit Korona. Mirëpo, menjëhere pas këtij lajmi, ka reaguar kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi, i cili përmes një prononcimi për “Gazetaexpress.com” e ka demantuar pretendimin e këtij mediumi. […]

Pretendimi i rremë për letrën e Trump-it për Biden, publikohet si i vërtetë nga disa portale shqiptare

Disa portale të dyshimta që publikojnë përmbajtje në gjuhën shqipe, kanë krijuar dhe shpërndarë një lajm të rremë, me pretendimin që ta paraqesin si të vërtetë. Bëhet fjalë për një fotografi të shpërndarë gjatë ditës së djeshme (21 janar), në të cilin pretendohet rrejshëm se ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, kishte lënë një letër për […]

Pretendimi “Shtëpia e Bardhë pa Flamur” ishte i rremë

Disa pretendime të shpërndara në rrjetet sociale tentonin të paraqisnin idenë se gjatë ditës së inaugurimit të Joe Biden-it president, në Shtëpinë e Bardhë në Washington mungonte flamuri amerikan. Me këtë, këto pretendime mundoheshin ta paraqisnin gjendjen se kinse një veprim i tillë është një shenjë që ushtria kishte marrë kontrollin e qeverisë. Presidenti i […]

Lajm i pasaktë: Nuk kishte zjarr në ndërtesën e Kongresit

Portali informativ “Telegrafi.com” ka publikuar një artikull përmes së cilit pretendohet gabimisht se “ndërtesa e Kongresit amerikan është vënë në zjarr”. Ky artikull është bazuar në një lajm të publikuar në mediumin amerikan “CNN”, i cili thirret në disa pamje që shfaqen në këtë televizion që transmetojnë imazhe të një tymi, në afërsi të ndërtesës […]

Lajmi për redukimin e masave të lëvizjes, bazohet në një dokument të dhjetorit

Mediat në Kosovë kanë publikuar dje (14 janar) një artikull përmes së cilit pretendojnë se do të ketë lehtësim të masave të lëvizjes. Këtë pretendim, mediat e arsyetojnë më një dokument zyrtar të publikuar të Ministrisë së Shëndetësisë (MSh), në të cilën paraqiten detaje rreth lehtësimit të masave. Mirëpo, përmes kontrollit të fakteve, është vërejtur […]

Berisha akuzon Ramën me një fotografi të bërë në Kosovë

Ish-Kryeministri dhe ish-udhëheqësi i Partisë Demokratike në Shqipëri, Sali Berisha, ka postuar në llogarinë e tij në Facebook një publikim të mediumit austriak “Zeit im Bild”, në të cilin paraqiten imazhe të vërshimeve në Shqipëri e Kosovë. Mirëpo, në postimin e tij në Facebook, Berisha ka publikuar një fotografi me një imazh nga Kosova, përkatësisht […]