[email protected]
Duke luajtur me zjarrin nuklear
shape
shape
shape

Analizë nga EUvsDisinformationLufta e paprovokuar dhe brutale e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës ka vazhduar për gati gjashtë muaj. Dhe ashtu si pushtuesit në fushat e betejës anembanë Ukrainës, të zellshmit e dezinformimit pro-Kremlinit janë bërë gjithnjë e më të pamatur dhe të urryer nëpër fushat e betejës së hapësirave të informacionit.

Ne kemi shkruar më parë se si dezinformata në kufi me gjuhën e shfrenuar të urrejtjes është përdorur për të dehumanizuar viktimat e luftës në Ukrainë, duke çuar në mizori shumë reale të kryera nga pushtuesit në Bucha, Mariupol dhe Kramatorsk. Ngurtësia dhe shpërfillja ndaj ndikimit njerëzor të fjalëve të tyre është një tipar përcaktues i mashtruesve të Kremlinit që shpërndajnë dezinformata.

Tani, duket se ata i kanë vënë sytë në një tjetër objektiv – termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia (ZNPP). Duke vepruar kështu, ata shpërfillin rreziqet e llogaritjes së gabuar, përshkallëzimit ose gabimit të thjeshtë njerëzor që mund të lehtësojë dezinformimi i tyre.

Kjo nuk është hera e parë që makina e manipulimit dhe dezinformimit të Kremlinit ka përdorur një frikë të thellë dhe shumë të arsyeshme nga një fatkeqësi bërthamore për të çuar përpara qëllimet e saj politike dhe ushtarake në Ukrainë. Akuzat se Ukraina po përgatitet të kryejë provokime dhe sulme terroriste (këtu), se Ukraina po bombardon ZNPP për të shkaktuar një mision paqeruajtës ndërkombëtar, se SHBA ka laboratorë sekretë në ZNPP, se Perëndimi po përgatiste një provokim CBRN, dhe që Perëndimi është përgjegjës për bombardimin e Ukrainës ndaj ZNPP-së janë vetëm disa nga shembujt më të fundit të dezinformimit pro-Kremlinit. Taktika është e njohur – hidhni sa më shumë akuza të jetë e mundur dhe shikoni se çfarë po ngjitet.

Mund të duket si një çmenduri e pazbutur, e ngjashme me Dr Strangelove imagjinar, të luash ‘pulën bërthamore’ me botën dhe të shohësh se kush i mbyll sytë i pari. Pastaj përsëri, nëse liderët në Kremlin nuk kanë shqetësime morale për përdorimin e dezinformatave në lidhje me sigurinë ushqimore si një armë gjeopolitike, ata ka të ngjarë të jenë po aq të paskrupullt kur bëhet fjalë për ta vënë botën në rrezik të një katastrofe bërthamore (këtu).

Përtej dezinformatave që përshkojnë emisionet e bisedave ruse, mediat e shkruara dhe online, dhe mediat sociale, Kremlini gjithashtu ka krijuar frikë bërthamore në nivelin më të lartë ndërkombëtar. Ajo ka përdorur diplomatët e saj në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për të akuzuar në mënyrë të rreme Ukrainën (këtu) ose për të fajësuar SHBA-në për bllokimin e dërgimit të një misioni faktmbledhës (këtu) nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike.

Asnjë ligjërim ndërkombëtar mbi çështjet bërthamore nuk do të ishte i plotë pa truqet e njohura të dezinformimit të Kremlinit mbi kontrollin e armëve, duke akuzuar pa bazë NATO-n për shkeljen e Traktatit të Mospërhapjes (NPT). Por edhe ekspertët rusë të kontrollit të armëve e dinë mirë se marrëveshjet e ndarjes bërthamore të NATO-s janë plotësisht në përputhje me NPT (këtu). Këto ankesa janë edhe më hipokrite duke pasur parasysh retorikën agresive bërthamore të Rusisë (këtu) që është përshkallëzuar që nga fillimi i luftës.

Kur jeni në dyshim, fajësoni Baltikun

Shpërthimi i frikës bërthamore dhe lojërat e fatit me sigurinë globale nuk ishin argëtimet e vetme të shitësve të dezinformatave pro-Kremlinit. Ata gjithashtu patën një javë të zënë duke gjuajtur për spektrin imagjinar të nazizmit në një nga rajonet e tyre të preferuara të synuara, Baltik. Shtysa e fundit për të bërtitur “Rusofobia!” (këtu) erdhi pasi Letonia, Finlanda, Estonia, Polonia, Lituania, Çekia dhe Sllovakia bënë thirrje për pezullimin e dhënies së vizave turistike për rusët (këtu).

Si sugjerim, propagandistët e Kremlinit u përpoqën të kalonin njëri-tjetrin. Disa e përdorën rastin për të menduar për ndarjet brenda BE-së (këtu), ndërsa të tjerë derdhën lot krokodili për prishjen e pakthyeshme të marrëdhënieve perëndimore me Rusinë (këtu). Tema kryesore ishte ajo e akuzave manipuluese. Disa komentatorë tërhoqën paralele historike të rreme imagjinative (këtu) me politikat naziste ndaj hebrenjve në vitet 1930.

Por në sytë e dezinformatave të kontrolluara nga shteti rus dhe lakejve të tyre, Baltiku ka qenë i keq përtej ligësisë së tyre të zakonshme. Sipas Kremlinit (këtu), vendimi i Letonisë për të shpallur Rusinë një sponsor shtetëror të terrorizmit (këtu) tregon se “rusofobia” në atë vend ka dalë plotësisht jashtë binarëve. Për një shembull të së drejtës ndërkombëtare siç është Rusia, përcaktimi është një fyerje për gjithçka që është e shenjtë. Për shumë vëzhgues, shpallja e Rusisë një shtet terrorist është logjike pasi Kremlini përdor frikën, dhunën, armiqësinë dhe luftën e drejtpërdrejtë për të nxitur paqëndrueshmëri globale për përfitime gjeopolitike.

Edhe Estonia u ul në pikën e dezinformimit pro-Kremlinit. Së pari, ajo nxiti thirrje (këtu) për një ‘ndalim vizash’ kundër rusëve të zakonshëm paqedashës. Pastaj u pajtua me Finlandën (këtu) për ta bërë Detin Baltik një det të brendshëm të NATO-s. Dhe vendi e çoi në krye të gjitha duke çmontuar statujën e një tanku sovjetik T-34 (këtu) në Narva që deri më tani e kishte kujtuar me krenari.

(Artikulli i plotë në EUvsDisinfo)

Share With Others