[email protected]

Grenell demanton mediat serbe

Një lajm i publikuar sot nga disa mediume ku thuhet se presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i është dorëzuar në tavolinë njohja e Kosovës, ka dalë të jetë i pa vërtetë. Ky lajm për herë të parë është publikuar nga mediumi serb B92 dhe mediume tjera, gjatë ditës kur kanë filluar takimet në Washington mes […]

Publikon foto të autostradës “Arbër Xhaferi” duke pretenduar se gjendet në Filipine

Në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter, janë shpërndarë shumë disa fotografi të disa autostradave, ku thuhet se janë në Filipine, por realisht ato foto janë të autostradës në Kosovë  “Arbën Xhaferi”, dhe një tjetër në Japoni. Sipas një kontrolli të fakteve nga agjencia “Agence France-Presse” (AFP), vërtetohet se pamjet të cilat janë shpërndarë në rrjete […]

Publikohet një lajm i rremë rreth gjykimit të Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Në rrjetet sociale është shpërndarë një artikull me titull “Gjykata Speciale ‘Shuplakë’ Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, jep rezultatin final për Heronjtë e Kosovës”. Ky publikim vjen nga një “portal” i dyshimtë, i quajtur “valetal.info”, duke iu referuar verdiktit final të Gjykatës Speciale, lidhur me akuzat ndaj presidentit, Hashim Thaçi e kryetarit të PDK-së, Kadri […]

Hoti demanton AAK-në

Zyra e Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, ka demantuar subjektin politik “Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës” (AAK), pasi kjo e fundit ka deklaruar se sot (20 gusht) do të mbahet takimi ndërmjet kryeministrit me partnerët e koalicionit qeverisës. “Ju njoftojmë se kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës z. Ramush Haradinaj, do të marrë pjesë […]

Facebook largon postimin e Abazit sepse përdori foto që nuk i përshtatet ngjarjes

Kategoritë: #Manipulim i fakteve; #Përmbajtje e pa verifikuar; #Dezinformatë Ish zëvendës kryeministri i Kosovës, Haki Abazi, me datën 4 gusht ka postuar një fotografi në profilin e tij zyrtar në Facebook, me mbishkrimin “Berlini si Zurich tregon fuqinë qytetare në demokraci”. Më vonë, sipas raportimit të mediave vendore dhe atyre ndërkomëtare, i njëjti postim është […]