[email protected]

Fotografia nuk paraqet rekrutimin e vajzave të reja ukrainase për të luftuar

Shkroi: Endrit Berisha Nëpërmjet publikimit të një fotografie është pretenduar për rekrutimin e vajzave të reja ukrainase për të luftuar kundër Rusisë. Postimi është bërë nga llogaria “Investiguesi Shkrimor” në Facebook të premten (15 qershor). Çka nuk shkon me këtë postim? Pas verifikimit nga hibrid.info, del se fotografia s’ka të bëjë me rekrutim të vajzave […]

Fotografi e manipuluar nga protesta kundër dënimit të Sali Mustafës

Shkroi: Etrit Rexhepi Është gjetur i publikuar një imazh, që shfaq pamjet e një proteste, ku në pankartën e protestuesve, shihet portreti i ish-presidentit, Hashim Thaçi, me mbishkrimin “Kush eshte kunder gjykates eshte kunder Kosoves”. Kjo fotografi është publikuar në TikTok, më 6 janar nga llogaria me emrin “albinkurti.official”. Çka nuk shkon me fotografinë? Mbishkrimi […]

Pretendohet pa fakte se Rama e ka vlerësuar Rugovën si “të poshtër” dhe që “futet në det me shall”

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një imazh që paraqet një shkrim të botuar në një gazetë, me autor kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe e titulluar “Vota kundër projektit është votë proteste kundër Sali Berishës”. Kjo fotografi është publikuar me 11 qershor, në faqen e gazetarit Çim Peka në Facebook, me mbishkrimin që pretendon se […]

As titulli e as fotografia nuk sqarojnë se bëhet fjalë për shkrim autorial

Shkroi: Endrit Berisha Nëpërmjet një titulli është pretenduar si fakt i kryer se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po e përdor si vegël kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, për ta sulmuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Publikimi është bërë nga portali “ntv.al” të mërkurën (12 qershor). Në fotografi janë kryeministri i […]

Ripublikohet pretendimi i rremë se Kadare e cilëson Kurtin si “vrasës të shpresës në Kosovë”

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një imazh me mbishkrimin që pretendon se shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare ka deklaruar se “Albin Kurti u kthye ne nje “vrasēs” tē shpresēs nē Kosovë”. Kjo fotografi që paraqet një artikull, është publikuar në datat 10 dhe 11 qershor, në TikTok nga disa llogari. Por, cila është e vërteta? Një […]

Konspiracion në median në gjuhën serbe se Kurti po i përgatit fëmijët për luftë me serbët e Kosovës

Shkroi: Festim Rizanaj Në mediumin në gjuhën serbe “Informer.rs” është publikuar një artikull sot me pretendimin në titull se kryeministri “Kurti po përgatit fëmijët në shkolla për një luftë të re me serbët në Kosovë!”. Ky pretendim i referohet një deklarate të kryeministrit të Kosovës të bërë gjatë takimit me mërgatën në Stamboll, gjatë vizitës […]

Jo, Kurti nuk ka thënë “Për një shekull e gjysmë po punojmë në krijimin e Shqipërisë së madhe”

Shkroi: Festim Rizanaj Mediumi në gjuhën serbe “Alo.rs”, i afërt me pushtetin, ka publikuar një artikull sot me pretendimin se kryeministri Albin Kurti e pranoi qëllimin e tij për “Shqipërinë e madhe”. Artikulli mban titullin “KURTI PRANOI ATË QË E DINIM Për një shekull e gjysmë po punojmë në krijimin e Shqipërisë së madhe”. Ky […]

Translate »