[email protected]

Çka mund të mësoni nga episodi i dytë i emisionit “Prapa Ekraneve”

Është prezantuar episodi i dytë i emisionit “Prapa Ekraneve”. Emisioni do të vazhdojë të shfaqet një herë në muaj për rreth 30 minuta, ku do të trajtohen tema që ndërlidhen me çështjet e çrregullimit informativ. Përgjatë minutave të emisionit, ekipi i Hibrid.info përmes moderatorit Uran Haxha sjell të rejat rreth informimit dhe shkaqet e arsyet […]

Ftesë për oferta: Rindërtim dhe zhvillim i ueb-faqeve

Përditësim (06/11/2023)   Prishtinë: 06.11.2023 Numri i thirrjes: HI-002-2023 Titulli: Kontraktimi i kompanisë apo personit për shërbime të rindërtimit dhe zhvillimit të ueb-faqeve. Autoriteti Kontraktues: “Action for Democratic Society” (ADS) – Prishtinë. Kohëzgjatja e kontratës: 4 muaj  Donatorë: NED & IFCN Rreth Organizatës: “Action for Democratic Society” (ADS) është organizatë Jo-Qeveritare, e themeluar në vitin […]

“Prapa ekraneve”, emisioni që do të hedhë dritë mbi çrregullimin informativ

Hibrid.info sjell edhe një produkt inovativ, emisionin më të ri në lidhje me çrregullimin informativ. “Prapa ekraneve” do të jetë një emision i cili do të shfaqet një herë në muaj për 30 minuta. Në këtë emision do të trajtohen tema që ndërlidhen me çështjen e çrregullimit informativ. Përgjatë 30 minutave, ekipi i Hibrid.info përmes […]

Raporti “Prapa Ekraneve”: Temat politike, të sigurisë dhe ato sociale u përdorën më së shumti për keqinformim

Monitorimi i gjendjes së çrregullimit informativ në Kosovë dëshmon se temat politike në lidhje me zhvillimet në Kosovë përdoren më së shumti për krijim dhe shpërndarje të përmbajtjeve keqinformuese nga publikues të ndryshëm. Kjo u konstatua gjatë diskutimit në Konferencën për prezantimin e Raportit Vjetor për çrregullimin informativ të emërtuar si “Prapa Ekraneve”. Nga gjetjet […]

DASH thërret për përgjegjësi të përbashkët për “çarmatosjen” e dezinformimit të Rusisë

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka bërë thirrje për përgjegjësi të përbashkët për çarmatosjen e dezinformimit të Rusisë. Sipas DASH, Rusia ka zhvilluar një ekosistemi dezinformues dhe propagandues për të avancuar strategjikisht objektivat e politikës së Kremlinit, nga të drejtat e njeriut dhe politika mjedisore deri te atentatet dhe fushatat e bombardimeve për vrasjen e […]

BE-ja sanksionon kanalin Russia Today Balkan për shpërndarje të dezinformatave dhe propagandës ruse

Kanali rus Russia Today (RT), edicioni serbisht “RT Balkan”, është përfshirë në listën e entiteteve që do të sanksionohen në paketën e re të masave kufizuese të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë, sipas vendimit të siguruar nga Radio Evropa e Lirë (REL). Siç bënë të ditur REL, duke cituar burime diplomatike, BE-ja u ka dërguar një […]

Evropa u bën thirrje kompanive të teknologjisë që të luftojnë dezinformimin duke etiketuar përmbajtjen e krijuar nga AI

Bashkimi Evropian po i shtyn platformat online si Google dhe Meta për të rritur kapacitetet në luftën kundër informacionit të rremë duke etiketuar tekstet, fotot dhe përmbajtjet tjera të krijuara nga inteligjenca artificiale. Zëvendëspresidentja e Komisionit të BE-së Vera Jourova tha se aftësia e një gjenerate të re të chatbot-eve të AI për të krijuar përmbajtje […]

Dëshmitë e luftës në Ukrainë në mediat sociale, po humbin si pasojë e Inteligjencës Artificiale

Dëshmitë e abuzimeve të mundshme të të drejtave të njeriut mund të humbasin pasi të fshihen nga kompanitë e teknologjisë, ka gjetur BBC. Platformat e mëdha botërore digjitale, heqin video-grafiket, shpesh duke përdorur inteligjencën artificiale – mirëpo – kjo përcillet edhe me largimin e tërësishëm të pamjeve që mund të ndihmojnë në ndjekjet penale, duke […]

Translate »