[email protected]

Nën lupën e hulumtimit: Si operon një portal i dyshimtë për të shpërndarë keqinformata në Facebook

Shkroi: Fatbardh Dema Portalet e dyshimta që shpërndajnë artikuj në shumë faqe në Facebook janë si një labirint i panjohur në këtë medium social. Në këtë mjedis, informacioni është i përzier, ku e vërteta dhe dezinformimi është e vështirë të ndahen. Kur shfleton faqet e Facebook-ut, nuk je i sigurt se çfarë do të gjejë […]

Rishikimi i javës: Përmbajtje mashtruese lidhur me Dardan Molliqaj dhe Hashim Thacin, lajm i rremë se Bujar Osmani, ka deklaruar se shqiptarët duhet të flasin vetëm serbisht, teori konspirative se fotografia e publikuar nga nipat e Adem Jasharit në veri paraqet thirrje për veprim ndaj popullit serb

Si rezultat i gjetjeve dhe trajtimeve të keqinformatave të publikuara gjatë javës që shkoi përmbajtjet mashtruese dominuan ekosferën keqinformuese. Përmbajtje mashtruese u publikuan në rrjete sociale, Facebook dhe Tiktok, lidhur pretendime të rreme për dhënie kredish, lidhur me SMS rreth fitimit të shumave të parave, me produkte për stimulim seksualë, me një video-material me deklaratë […]

Rishikimi i javës: Imazh i paverifikuar murali i Vedat Muriqit, dezinformata se Vlora Çitaku ka vizituar Manastirin e Deçanit, citim i pasaktë i deklaratës së minstrit Sveçla

Java që shkoi u karakterizua me dominimin e dezinformatave në ekosistemin keqinformues. Dezinformatat u publikuan në media sociale dhe portale të dyshimta. Në media sociale u publikua një imazh i kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu e gjeneruar me inteligjencë artificiale ku shihet në ambiente të një spitali; u publikua edhe një fotografi e vjetër me pretendimin […]

EDU

Shpërthimi i portaleve të dyshimta në Facebook që paraqiten rrejshëm si media

Në peizazhin gjithnjë në zhvillim të mediave sociale, çështja e keqinformimit dhe manipulimit është bërë gjithnjë e më e përhapur. Një praktikë e keqe që ka fituar famë është krijimi i fermave të trolleve (Troll Farm) në median sociale Facebook. Portale të dyshimta, të paraqitura në mënyrë të rreme si media legjitime, përfshihen në një […]

EDU

1 prilli, dita e gënjeshtrave: Këshilla se si të mos bini pre e tyre në internet

Data 1 prill njihet në gjithë botën si “Dita e gënjeshtrave”. Në kohën moderne të internetit, kjo traditë është përhapur shumë nëpërmjet mediave sociale. Sot (1 prill) hibrid.info ka vërejtur një përmbajtje që është publikuar në median sociale Facebook, me pretendimin se futbollisti i Kombëtares shqiptare, Jasir Asani, është transferuar te klubi futbollistik Tirana. Ishte […]

EDU

Rishikimi i javës: Dezinformata për deklarata politike, lajm i rremë se Abdixhiku ka prezantuar Isa Mustafën si kandidat për kryeministër, teori konspirative përmendja e Kosovës nga Zaharova ndërlidhur me sulmin e armatosur në Moskë

Dezinformatat dhe lajmet e rreme janë dy kategoritë që kanë dominuar gjatë javës që shkoi sa i përket keqinformatave të publikuara. Dezinformatat u publikuan në mediat sociale dhe portale informative ndërlidhur me pretendime të rreme se është vrarë një gjeneral i lartë i NATO-s në Ukrainë; së i është ndaluar hyrja në Kosovë, drejtorit të […]

Rishikimi i javës: Dezinformata nga Zaharova për intervenimin e NATO-s më 1999 dhe trazirat e Marsit 2004, lajm i rremë për vdekjen e djalit të Ardit Gjebreas, përmbajtje mashtruese me produktin “mjaltë për potencë”

Java që shkoi u karakterizua me dominimin e dezinformatave në ekosistemin keqinformues. Dezinformatat janë publikuar në media, portale të dyshimta dhe media sociale ndërlidhur me tema të ndryshme si: pretendimet e Maria Zaharova, zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme të Rusisë, lidhur me përvjetorin e intervenimit të NATO-s në ish-Jugosllavi më 1999 dhe trazirat e marsit […]

Rishikimi i javës: Dezinformatë se KFOR-i ka marr përsipër transportin e dinarit në Kosovë, lajme të rreme për von Cramon dhe Escobar, e paverifikuar fotografia e minatorëve

Lajmet e rreme dhe clickbait artikujt janë dy kategoritë që kanë dominuar gjatë javës që shkoi sa i përket keqinformatave të publikuara. Lajmet e rreme u publikuan në mediat sociale, Facebook dhe Tiktok, ku pretendohet rrejshëm se raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka deklaruar se Serbia nuk ka bërë krime në […]

EDU

Rishikimi i javës: Dezinformata në mediat në gjuhën serbe për “Shtëpinë e verdhë”, teori konspirative dhe përmbajtje të paverifikuar për zhvillime në veri, ueb-faqe mashtruese për donacione për FSK-në

Clickbait artikujt janë ato që kanë mbizotëruar gjatë javës së kaluar në ekosistemin keqinformues në përmbajtjet e publikuara në media reale, media sociale dhe portale të dyshimta. Artikujt clickbait janë publikuar në portale informative ndërlidhur me përfshirjen e politikës në vrasjen e Liridona Ademaj Murselit; rreth dënimeve për refuzimin e procesit të regjistrimit të popullsisë; […]

Rishikimi i javës: Përmbajtje e paverifikuar/satirë se në Tiranë do të diskutohej edhe për çështjen e Kosovës, përmbajtje e paverifikuar/dezinformatë se helikopterët e Serbisë fluturuan afër kufirit me Kosovën, dhe imazh i montuar i Halil Matoshit

Java që shkoi u karakterizua me dominimin e artikujve clickbait në ekosistemin keqinformues. Artikujt clickbait janë publikuar në portale informative, media sociale dhe portale të dyshimta. Portale të dyshimta si dhe portale informative në gjuhën shqipe, gjatë ditëve të fundit kanë publikuar artikuj me tituj përgjithësues për raste tragjike që kanë ndodhur në shtetet e […]

Translate »