[email protected]

Pretendimi Bujanovacke.co.rs se shqiptarë nga Kosova po vaksinohen në Bujanoc, i pavërtetë

Portali nga Bujanoci “Bujanocke.co.rs” ka publikuar një artikull me pretendimin se qytetarë nga Kosova, të nacionaliteti serb dhe shqiptar, po udhëtojnë në Bujanoc për t’u vaksinuar kundër virusit Korona. Mirëpo, menjëhere pas këtij lajmi, ka reaguar kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi, i cili përmes një prononcimi për “Gazetaexpress.com” e ka demantuar pretendimin e këtij mediumi. […]

Artikull me titull të rremë

Portali i dyshimtë “ingazetaa.com” ka publikuar një artikull me titull “Vjen paralajmërimi i fortë, fundi i muajit janar do të jetë i tmerrshëm”. Titulli i këtij artikulli nuk përputhet me përmbajtjen, pasi lajmi ka të bëjë me kontekst tjetër. Rrjedhimisht, në përmbajtje paraqitet deklarata e drejtorit të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në […]

As titulli e as fotografia nuk e qartësojnë se për Qeverinë e cilit vend bëhet fjalë

Portali “kosova-sot.info” ka publikuar një artikull me titull “Rritja e madhe e rasteve me Covid-19/ Qeveria urdhëron mbyllje totale”. Në titullin e artikullit nuk tregon se për Qeverinw e cilit vend bëhet fjalë. Ndërsa në përmbajtje thuhet se Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar (Angli) ka urdhëruar mbylljen totale si pasoje e pandemisë COVID-19. Duke ditur […]

Twitter nga java e ardhshme fillon me reduktimin dhe largimin e lajmeve të rreme rreth vaksinave COVID-19

Twitter të mërkurën njoftoi se, duke filluar nga java e ardhshme, do të nisin me politikat e reduktimit dhe, në disa raste heqjen e publikimeve që përmbajnë keqinformim të dëmshëm në lidhje me vaksinat Covid-19. Në mënyrë të veçantë, Twitter kanë njoftuar se do të marrin masa ndaj pretendimeve të rreme që sugjerojnë se imunizimet […]

Media dhe firmat e teknologjisë bashkojnë forcat për të trajtuar mitet e dëmshme rreth vaksinave Covid

Një koalicion i ofruesve të lajmeve dhe kompanive të teknologjisë është zotuar të punojnë së bashku për të trajtuar dezinformatat e dëmshme në lidhje me vaksinat Covid-19. Ky koalicion quhet Iniciativa e Lajmeve të Besueshme “Trusted News Initiative” (TNI) dhe përfshinë anëtarët si BBC, Reuters, Facebook, Google / YouTube dhe Twitter, raporton BBC. Projekti u […]

Translate »