[email protected]
Pushtimi në Ukrainë: Bëhen virale pretendimet e rreme se lufta është një mashtrim
shape
shape
shape

Gati dy javë pas pushtimit rus të Ukrainës, fluksi i informacionit të rremë ose mashtrues për luftën nuk ka pushuar dhe tani ka disa teori të çuditshme që shpërndahen në internet.

Disa kanë filluar të qarkullojnë pretendime se lufta është një mashtrim, një trillim mediatik, ose është ekzagjeruar nga Perëndimi për sa i përket shkallës së saj.

BBC ka trajtuar disa prej tyre.

Pretendime të rreme për “aktorët e krizës”

Një video e një gruaje të re dhe një të riu që aplikojnë gjak të rremë në fytyrat e tyre ka grumbulluar miliona shikime në platforma të shumta.

Është ndarë si provë e supozuar se lufta në Ukrainë është një mashtrim dhe viktimat civile janë në të vërtetë “aktorë të krizës” – njerëz të punësuar për të interpretuar skena nga një sulm.

Facebook screenshot
This image is from a 2020 Ukrainian TV series and unrelated to the Russian invasion

Por video nuk ka lidhje me luftën. Është xhiruar në vitin 2020 në setin e prodhimit të serialit ukrainas Contamin.

Aktori mashkull mund të shihet në imazhet e prapaskenës nga seti i postuar në Twitter në dhjetor 2020.

Kufoma lëvizëse

Një video e një reporteri lajmesh përpara kufomave është bërë virale në disa rrjete të mëdha sociale dhe është përhapur gjerësisht nga llogaritë pro-Kremlinit.

Pak sekonda pas klipit, një nga mbështjellës e kufovmave fillon të lëvizë, një burrë heq mbulesën dhe kujdeset nga një fotograf.

Postimet në media sociale pretendojnë se videoja është xhiruar në Ukrainë dhe dëshmon se lufta është ose një mashtrim ose e prodhuar nga “propaganda perëndimore”.

Twitter screenshot

Por pretendimet janë të rreme. Videoklipi është nga një protestë për ndryshimet klimatike në Vjenë në fillim të shkurtit, siç raportohet nga gazeta austriake Osterreich. Organizuar nga aktivistët e klimës “E Premte për të Ardhmen”, përshkrimi i çantave të trupave synonte të nënvizonte rrezikun e emetimeve të karbonit për jetën e njeriut.

E njëjta video u shpërnda nga grupe konspirative muajin e kaluar me pretendime të rreme se tregonte një “aktor të krizës” Covid.

Pretendime se janë armë të rreme prej druri

Një pamje nga ekrani i një transmetimi të Fox News që tregon dy burra ukrainas duke mbajtur armë prej druri është bërë virale.

Shpesh shoqërohet me pretendime të rreme se lufta në Ukrainë është një mashtrim dhe fakti që ato nuk janë armë të vërteta është dëshmi e kësaj.

Facebook screenshot
Fake guns were given to civilian volunteers willing to train to defend their communities before the war

Pamjet në fakt datojnë nga mesi i shkurtit, para fillimit të luftës.

Ajo u mor gjatë një kursi trajnimi të ofruar nga batalioni i ekstremit të djathtë Azov për vullnetarët civilë në qytetin ukrainas të Kharkiv, të gatshëm për të mbrojtur veten dhe komunitetet e tyre në rast të një pushtimi rus.

Steven Seagal nuk po lufton në Ukrainë

Një postim i rremë – me sa duket i dërguar nga llogaria e verifikuar në Twitter e CNN – pretendon se aktori amerikan Steven Seagal, i cili është një shtetas i dyfishtë amerikano-rus, është parë “në mesin e forcave speciale ruse” pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev.

Së bashku me përdoruesit e zakonshëm, tweet-i është marrë nga llogari me ndikim me ndjekës të mëdhenj, duke përfshirë hostin e podcast-it amerikan Joe Rogan, i cili e ndau atë me 14 milionë ndjekësit e tij në Instagram.

Screenshot from a fake post
A false tweet about Steven Seagal fighting in Ukraine was shared by Joe Rogan

(Artikulli i plotë në BBC)

Share With Others