[email protected]

Lajmi për vërshimet në Prishtinë, paraqitet gabimisht me anë të një imazhi të përmbytjeve në Shkodër

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një artikull që ka raportuar për vërshime në Prishtinë. Lajmi është publikuar sot (20 maj) nga “albinfo.ch”, portal në gjuhën shqipe, që operon në Zvicër. Por, pas kontrollit nga hibrid.info, është gjetur se imazhi me anë të së cilit është paraqitur lajmi, nuk shfaq pamje nga Prishtina. Bazuar në rëndësinë […]

Ende nuk dihet se sa futbollistë me prejardhje shqiptare do të jenë pjesë e Zvicrës në Kampionatin Evropian

Shkroi: Fatbardh Dema U pretendua se gjashtë futbollistë me prejardhje shqiptare do të jenë pjesë e kombëtares së Zvicrës në Kampionatin Evropian. Artikulli u publikua nga portali informativ “ina-online.net” me datë 17 maj dhe mban titullin “Publikohet lista! 6 shqiptarë do të jenë pjesë e ekipit të Zvicrën në Euro 2024”. Por cila është e […]

Raportohet gabimisht se PSG e mposhti Dortmundin në Ligën e Kampionëve

Shkroi: Fatbardh Dema U pretendua se ekipi futbollistik Paris Saint-Germain ka fituar ndeshjen ndaj Borussia Dortmund në kuadër të Ligës së Kampionëve. Postimi u publikua sot (2 maj) nga portali informativ “Ntv.al” në faqen zyrtare në Facebook, me mbishkrimin “CHAMPIONS LEAGUE, PSG VIJON TRADITEN, MPOSHT DORTMUNDIN NE GJYSME FINALEN E PARE”. Pas verifikimit të fakteve […]

Raportohet gabimisht se Konjufca ka 100 mijë herë më shumë para në banka se Kurti e Osmani

Shkroi: Etrit Rexhepi Portali informativ “Klan Kosova” ka publikuar sot (20 prill) një artikull me titull “Konjufca për gati 100 mijë herë më shumë para në banka se Kurti e Osmani”. Në këtë artikull ndonëse nuk tregohen të dhënat për kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani, në përmbajtje të këtij artikulli tregohet për paratë […]

Gazetari nga Presheva nuk ka thënë “Serbia i ndaloi edhe serbët që janë pjesë e FSK-së”

Shkroi: Festim Rizanaj Portali informativ “Klankosova.tv” ka publikuar një artikull dje (17 prill) me pretendimin se Serbia i ndaloi edhe qytetarët serbë që janë pjesë e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjatë ndalimit të autobusëve me udhëtarë kosovarë në kufijtë e Serbisë me Kroacinë dhe Hungarinë të mërkurën. Artikulli bazohet në një deklaratë të […]

Raportohet gabimisht se Bekim Kupina është zgjedhur kryesues i Kuvendit Komunal të Prishtinës

Portalet informative me përmbajtje në gjuhën shqipe “arbresh.info” dhe “infosot.com” kanë publikuar dje (14 mars) një artikull me titull “LDK humb shumicën në Kuvendin Komunal të Prishtinës, Bekim Kupina zgjidhet kryesues”. Por, pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se titulli i këtij artikulli nuk është i saktë, pasi që kryesues i […]

Raportohet gabimisht se është arrestuar i dyshuari serb për vrasjen e boksierit Besar Nimani

Portale informative në gjuhën shqipe si “telegrafi.com”, “botasot.info” dhe “zeri.info” kanë publikuar sot (12 mars) një artikull me titull “Serbi i arrestuar si i dyshuar për vrasjen e boksierit Besar Nimani është nga Mitrovica”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, u vërtetua se në titull është pretenduar gabimisht se është arrestuar serbi i […]

Titulli paraqet gabimisht se Kosova ka mposhtur Zvicrën dy herë në parakualifikimet për Kupën e Botës në basketboll

Portali “lecanton27.ch”, e vetëquajtur si gazeta e parë shqipe në Zvicër, ka publikuar (23 shkurt) një artikull me titull “Fillimi i kualifikimeve për Kupën e Botës : Kosovarët fituan dy herë kundër Zvicrës”. Nga fotografia bashkangjitur publikimit si dhe në përmbajtje të tij, bëhet e qartë se artikullin bën fjalë për ndeshjet e përfaqësueses së […]

Raportohet gabimisht shuma e monedhave të falsifikuara të dërguara në polici

Portali informativ “Kosova.info” ka publikuar sot (14 shkurt) një artikull me titull “Bankierja dërgon në polici 2 euroshe të falsifikuara që arrijnë shumën mbi 7 mijë”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, u vërtetua se në titull është pretenduar gabimisht për shumën e monedhave të falsifikuara, që janë dërguar në polici. Në përmbajtje […]

Raportohet gabimisht aksidenti i ndodhur në rrugën Gjakovë – Prizren

Disa portale kanë publikuar dje (7 shkurt) një artikull me titullin “Tre të lënduar në një aksident trafiku në rrugën Gjilan–Prizren”. Ndërsa nga përmbajtja e këtij artikulli është kuptuar se ngjarja ka ndodhur në rrugën Gjakovë – Prizren. Aksidentin e trafikut në rrugën Gjakovë – Prizren, e ka vërtetuar edhe hibrid.info duke u bazuar edhe […]