[email protected]

Dogana e Kosovës përgënjeshtron pretendimet e Petar Petkoviqit, për konfiskimin e pijeve alkoolike në Hoçë të Madhe

Mediume në gjuhën serbe kanë publikuar dje një artikull me pretendimin se konfiskimi i verës në pronësi të një qytetari serb në Hoçën e Madhe-Rahovec është sulm i ri i kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit ndaj serbëve në jug të Ibrit. Artikulli është i bazuar në deklaratën e shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë […]

Sulmet ndaj objekteve të KKZ-së në veri të Mitrovicës janë bërë nga grupe të maskuara e jo nga policia e Kosovës

Mediat në gjuhën serbe kanë publikuar dje (6 dhjetor) një artikull me pretendimin se Policia e Kosovës ka thyer dhe shkatërruar zyrat e KKZ-së në veri të Mitrovicës. Artikulli është i bazuar në deklaratën e shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, cili pretendon në mënyrë tendencioze dhe të pabazuara në […]

Pretendime manipuluese nga mediumi serb lidhur me fanellën e Ardon Jasharit e veshur nga Granit Xhaka

Mediumi në gjuhën serbe “Alo.rs” ka publikuar një artikull sot (6 dhjetor) me pretendimin se Xhaka ka veshur fanellën me numër 26 dhe mbishkrimin Jashari për të kremtuar përvjetorin e masakrës ndaj serbëve. Kjo gazetë hedh pretendimin se numri 26 në fanellën Ardon Jashari, e veshur nga Xhaka pas përfundimit të ndeshjes, simbolizon daljen publike […]

Vendosja e flamujve në Kllokot interpretohet pa fakte si frikësim i serbëve dhe hap për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”

Disa media në gjuhën serbe kanë publikuar më 27 nëntor artikuj në lidhje me vendosjen e flamujve kombëtar shqiptar në komunën e Kllokotit, vendbanim me shumicë serbe. Artikulli është i bazuar në një reagim të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, përmes së cilit bëhet një interpretim i pabazuar për arsyen e vendosjes së […]

Disa media spanjolle shpërndajnë pretendimin e rremë se e moshuara e dhunuar fizikisht ishte serbe

Pretendimi i mediave serbe se e moshuara ishte serbe shpërndahet edhe nga mediat spanjolle. Dezinformata lidhur me identitetin etnik të gruas së moshuar e dhunuar fizikisht në shtëpinë e pleqve ka zënë hapësirë edhe në disa media spanjolle. Mediumet spanjolle “Telecinco.es”, “Marca.com”, dje (3 nëntor) kanë publikuar artikuj me pretendimin se e moshuara e dhunuar […]

Të moshuarën e dhunuar fizikisht, Alo.rs dhe disa faqe e kanale në gjuhën serbe, pretendojnë ta paraqesin si të komunitetit serb

Video që shfaqi skena dhune ndaj një të moshuare nga infermieret e një azili për të moshuar në Pejë, është keqinterpretuar nga disa media në gjuhën serbe. Mediumi online në gjuhën serbe “Alo.rs” ka publikuar një artikull, përmes së cilit pretendon se e moshuara e dhunuar që paraqitet në video-materialin e publikuar e shpërndarë gjatë […]

Nuk ka fakte se varri i serbit në Kllokot është dëmtuar nga “shqiptarët të shtyrë nga urrejtja ndëretnike”

Në të përditshmen serbe “Politika.rs” është publikuar dje një artikull në lidhje me dëmtimin e një varri në varrezat serbe në Kllokot.  Artikulli është i bazuar në një reagim të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, e cila rastin e interpreton si urrejtje ndaj komunitetit serb, i nxitur nga, siç thonë, Prishtina Zyrtare. Edhe […]

Translate »