[email protected]

Zyrtari komunal i arrestuar në vitin 2018, mundohet të paraqitet si i afërt i kryetarit të Gjilanit, Alban Hyseni

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një video-material, që shfaq momentin e arrestimit të një zyrtari të komunës së Gjilanit, i dyshuar për korrupsion. Videoja është publikuar në disa llogari në TikTok me datë 12 dhe 13 maj, madje në njërën prej tyre pretendohet se i dyshuari, është i afërt me kryetarin aktual të Gjilanit, Alban […]

Njësia Speciale nuk ka reaguar ndaj betimit të Qeverisë së re të Serbisë

Shkroi: Endrit Berisha Përmes një videoje të publikuar në rrjetin social “TikTok” është pretenduar se Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ka reaguar ndaj betimit të Qeverisë së re të Serbisë. Llogaria me emrin “shqiponja.ksv” ka publikuar një video më 6 maj me mbishkrimin: “Qeveria serbe betohet ta ruaj Kosovën nën serbi, Njësia Speciale reagon…” […]

Interpretim i pasaktë i deklaratave të Edi Ramës për Izraelin dhe Palestinën

Shkroi: Etrit Rexhepi “Albanian PM puts Blinken in his place about Palestine” apo në shqip, “Kryeministri shqiptar i tregon vendin Blinkenit sa i përket Palestinës” thotë teksti që i është vendosur një video-materiali të shkëputur nga konferenca për media, pas takimit të zhvilluar në Tiranë, ndërmjet kryeministrit Edi Ramës dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken. […]

Pretendohet pasaktë se është arrestuar profesori i akuzuar për ngacmim seksual, Xhevat Krasniqi

Shkroi: Etrit Rexhepi Një video-material i publikuar në rrjete sociale ka pretenduar se është arrestuar profesori i Universitetit të Prishtinës i akuzuar për ngacmim seksual, Xhevat Krasniqi. Videoja është publikuar dje (23 prill) në aplikacionin TikTok nga një llogari me emrin “temu..gr”. Por, në fakt videoja shfaq momentet kur Policia nxjerr nga salla profesorin, pas […]

Vlerësohet në mënyrë të pasaktë vendimi për dënimin minimal të Liridon Lecit nga FFK-ja, si dalje në mbrojtje ndaj tij

Shkroi: Etrit Rexhepi Portali informativ “paparaci.com” ka publikuar dje (3 prill) një artikull informues të titulluar ““Trajneri analist” e godet me shqelma e grushte futbollistin kundërshtar – FFK-ja i del në mbrojtje”. Pas verifikimit të artikullit nga hibrid.info, është gjetur se komisioni disiplinor i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) ka vendosur t’ jap dënim […]

Përmes titullit pretendohet rrejshëm se Fehlinger ka bërë thirrje që të pushtohet Serbia

Portali informativ “ntv.al” ka publikuar dje (26 shkurt) një artikull me titull “Të pushtohet Serbia/ Eksperti ka një porosi për Kurtin”. Ndërsa në përmbajtje të këtij artikulli nuk gjendet një deklaratë e tillë nga ekonomisti austriak, Gunther Fehlinger. Pas hulumtimit përmes makinave online të kërkimit, të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se pretendimi i bërë […]

Pretendim i rremë se nuk kishte asnjë pjesëmarrëse grua gjatë themelimit të Forumit të Gruas nga LDK, në Zvicër

Portali “Lecanton27.ch” i vetëquajtur si “gazeta e parë zvicerane në gjuhën shqipe” ka publikuar me 24 shkurt një fotografi në faqen zyrtare në Facebook duke pretenduar se janë pamje nga mbledhja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për themelimin e Degës së Forumit të Gruas në Zvicër. Në fotografi shihen vetëm pjesëmarrës burra dhe në […]

Titulli nuk korrespondon me përmbajtën dhe asnjëherë nuk përmenden miliardat për “sistem antiraketor”

Televizioni “Top Channel” në kanalin zyrtar në Youtube ka publikuar emisionin “Breaking me Fiori Dardha”, në titullin e së cilit shkruan “Forcat Serbe ‘GLLABËROJNË’ kufirin me Kosovën! Nisin tensionet? Miliarda euro për sistem antiraketor”. Në këtë emision ishte i ftuar avokati Tomë Gashi, i cili foli rreth çështjes së dinarit serb në Kosovë, si dhe […]

O’Brien nuk ka thënë shprehimisht se SHBA-të nuk e konsiderojnë Qeverinë e Kosovës si partnere

Portali informativ “Ntv Televizion” ka publikuar dje (14 shkurt) një imazh në Facebook, më portretin e ndihmës Sekretarit amerikan të Shtetit, James O’Brien. Fotografisë së ndihmës Sekretarit O’Brien i është shtuar edhe mbishkrimi që pretendon se ai është deklaruar se SHBA-të ,“Qeverinë e Kosovës nuk e konsiderojmë si partnere”. Pas verifikimit nga hibrid.info është vërtetuar […]

Vuçiq nuk ka deklaruar se nuk do ta lejojë Kurtin ta kontrollojë Maqedoninë e Veriut, duke fituar mbi Ali Ahmetin

Një faqe në Facebook me emrin “Fleta Press” ka publikuar (11 shkurt) një postim me mbishkrimin “Vuçiç: Kurtin nuk do ta lejojmë ta fitojë Ahmetin dhe ta kontrollojë shtetin!”. Këtij postimi i është bashkangjitur edhe një artikull i portalit “fol.mk”, me të njëjtin titull. Por pas verifikimit, deklarata e pretenduar e presidentit serb Aleksandër Vuçiq […]