[email protected]

Ripublikohet pretendimi i paverifikuar se Erdogani ka reaguar ndaj Borrellit për Kosovën

Nëpërmjet një publikimi në TikTok është rikthyer pretendimi se presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka reaguar ndaj Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, për Kosovën. Përmbajtja është publikuar në TikTok nga llogaria me emrin “folejadardanis” më 5 qershor. Çka nuk shkon me këtë përmbajtje? Përmbajtja e […]

Biden s’ka caktuar emisar special për njohjen e Kosovës nga pesëshja e BE-së

Shkroi: Endrit Berisha Nëpërmjet një artikulli është pretenduar se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka vendosur të caktojë një emisar special për çështjen e njohjes së Kosovës nga pesë shtetet mosnjohëse nga Bashkimit Evropian. “Kush është i besuari i Biden që do emërohet ‘emisar special për njohjen e Kosovës’”, mban […]

Nuk ofrohen fakte se Kosova ka shprehur interesim për armatimin që shfaqet në video

Përmes një video-materiali po pretendohet se Kosova ka shprehur interesim për armatimin që shfaqet në pamje. Videoja me titull “Kosova tregon interesim per keto lloj armesh ne panairin e armeve ne Katar”, u publikuar me datë 9 mars në Youtube nga kanali “DARDANIAN EAGLE”. Cila është e vërteta? Pas kontrollit të fakteve, hibrid.info ka vërtetuar […]

Fotoja e Radoiçiqit të armatosur pranë bustit të “Car Lazarit” në veri nuk është e vitit 2023

Shkroi: Etrit Rexhepi Janë publikuar fotografi të Milan Radoiçiqit të armatosur pranë bustit të “Car Lazarit” në Mitrovicë të Veriut, i rrethuar nga persona tjerë të armatosur, për të cilët pretendohet se janë anëtarët e grupit që kryen sulmin në Banjskë. Imazhet e publikuara dje (28 maj), në rrjetin social “X” (ish-Twitter) nga llogaria me […]

Nuk ofrohen fakte se armatimi që shihet në imazhe pritet t’i shtohet FSK-së

Shkroi: Fatbardh Dema Përmes disa imazheve u pretendua se pamjet paraqesin armatimin që pritet t’i shtohet Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Imazhet u publikuan në TikTok nga llogaria “netti29” me datë 10 maj me mbishkrimin “Armatimi qe pritet ti bashkohet ushtris se Kosoves”. Në këto fotografi shihet ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci afër disa […]

Jo, personi i lënduar nga një mjet shpërthyes nuk është pjesëtar i FSK-së

Shkroi: Fatbardh Dema Pretendohet se një pjesëtar i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) ka mbetur i plagosur nga një mjet shpërthyes. Artikulli u publikua nga mediat online në gjuhën shqipe si “Indeksonline.net”, “Zeri.info” e “Insajderi.org”. Cila është e vërteta rreth kësaj ngjarjeje? Zëdhënësi i FSK-së, Vëllazërim Qerimi, për Klankosova.tv i ka mohuar raportimet ne […]

Videoja nuk paraqet Policinë e Kosovës gjatë një aksioni, pamjet janë realizuar gjatë xhirimit të një seriali

Shkroi: Fatbardh Dema Është publikuar një video-material me pamjet që shfaqin pjesëtarë të Policisë së Kosovës gjatë një aksioni. Në mbishkrimin e këtij video-materiali shkruan “Nje video po qarkullon ne Rrjetin social TikTok Ku shihet policia duke ndjekur nje Vetur Polici teper profesionale edhe vigjilent”. Video-materiali u publikua në Facebook me datë 23 maj nga […]

Videoja e fluturimit Kosovë-Zvicër në vitin 2019, paraqitet si e realizuar gjatë incidentit në fluturimin Londër-Singapor

Shkroi: Fatbardh Dema Përmes një video-materiali të shkurtër (18 sekonda) po pretendohet se pamjet janë realizuar në  aeroplanin Boeing 777-300ER i “Singapore Airlines”, i cili më 21 maj u godit nga turbulenca të forta, e që si pasojë ka humbur jetën një person dhe shumë të tjerë janë lënduar. Video-materiali u publikua nga një llogari […]

Pretendohet pa fakte se numri i shqiptarëve në të gjithë botën është 18.2 milionë

Shkroi: Endrit Berisha Nëpërmjet një artikulli të publikuar në Facebook është pretenduar se numri i shqiptarëve në të gjithë botën është 18,2 milionë. Portali “kercova.net” ka bërë publikimin në faqen në Facebook të enjten (16 maj). “Të gjithë shqiptarë janë gjithsej 18.2 milionë..”, mban titullin artikulli dhe postimi në Facebook. Çka nuk shkon me këtë […]

Translate »