[email protected]

Pretendimi se trajneri turk Fatih Terim është në bisedime me FFK-në, i pa verifikuar

Faqja në Facebook “Futbolli Kosovar” ka publikuar dje (13 shtator) një postim me pretendimin se trajneri turk Fatih Terim është në bisedime me Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK) për mundësinë e marrjes së detyrës të selektorit te Kosovës. Hibrid.info pas hulumtimit të kryer përmes makinave online dhe mediave sociale, nuk ka arritur të gjejë […]

Video-materiali paraqet një foshnje të shpëtuar në Indi, e jo pas tërmetit që goditi Marokun

Disa portale informative në gjuhën shqipe kanë publikuar një artikull bashkangjitur me një video, me të cilin pretendohet se pamjet tregojnë momentin kur një foshnje e porsalindur nxirret e gjallë nga rrënojat pas tërmetit në Marok. Kjo video me pretendim të njëjtë është shpërndarë edhe nga disa llogari në gjuhën angleze në mediat sociale Facebook […]

Pretendimi se Muriqi ua tregojë flamurin rumunëve i pasaktë

Portali informativ “indeksonline.net” në faqen e tyre në Instagram ka publikuar dje (12 shtator) një fotografi të futbollistit të reprezentacionit të Kosovës, Vedat Muriqi me mbishkrimin “Vedat Muriqi ua tregon rumunëve flamurin e Kosovës”. Në foto shihet Vedat Muriqi me fanellën vendase të Kosovës duke treguar me dorën e majtë stemën në fanellë. Pas verifikimi […]

Pretendohet pasaktë se futbollisti Altin Zeqiri është formuar në futbollin kosovar

Portali informativ “Paparaci.com” ka publikuar sot (12 shtator) një artikull me titull “Zhgënjejnë futbollistët nga diaspora, Ademi kthen sytë kah vendorët: ‘Janë e ardhmja’”. Në fotografinë e bashkangjitur në këtë artikull shihet kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, së bashku me pesë futbollistë që janë pjesë e përfaqësueses së Kosovës. Megjithatë, në […]

Ngjarja nuk ka ndodhur në institucion parashkollor në Prishtinë, por në Ferizaj

Portali informativ “Botapress.info” ka publikuar dje (25 gusht) një artikull me titull “Një nënë dyshon se ia dhunuan fëmijën në një kopsht në Prishtinë”. Por, pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se nuk bëhet fjalë për të ndodhur në Prishtinë, por se e njëjta ka ndodhur në një institucion parashkollor në […]

Interpretim i paverifikuar i përqindjes së përmbajtjeve keqinformuese rreth veriut

Avni Zogiani, zëvendësministër i Mjedisit dhe Infrastrukturës, në llogarinë e tij në Facebook ka publikuar një interpretim të raportit vjetor të çrregullimit informativ në Kosovë të publikuar nga hibrid.info. Zogiani, duke u bazuar në disa raportime të gabuara të mediave se për veriun keqinformuan 58% e medieve në gjuhën shqipe, në statusin e tij bërë […]

Përmes dokumenteve të pa verifikuara pretendohet se Kosova ka blerë pajisje ushtarake nga Turqia

Llogaria me emrin “r/kosovo” në platformën për grumbullimin e lajmeve sociale “Reddit”, ka publikuar me datë 16 korrik katër dokumente, në të cilat thuhet se Kosova ka blerë pajisje ushtarake nga Turqia. Dyshimet e para për këto dokumente vijnë nga fakti se, të njëjtave u mungojnë logot e institucioneve të përfolura, si Ministritë e Mbrojtjes […]

Sekuenca e filmit paraqitet si imazh nga protestat aktuale në Francë

Platforma online “JOQ Albania” ka publikuar një fotografi në faqen e saj në Facebook me pretendimin ta paraqes atë si imazh i gjendjes së protestave që po ndodhin aktualisht në Francë. Përkundër faktit se fotografia me mbishkrimin “Francë 2023” është fshirë nga “JOQ Albania” nga faqja në Facebook, kjo fotografi është shpërndarë nga profile të […]

Translate »