[email protected]

Pretendim i pabazë se moderatorja braziliane në Shqipëri, Andresa Ambrosio i ka dhënë fund jetës

Një kanal në YouTube me emrin “Perditesuesi” ka publikuar (1 mars) një video-material, të titulluar “DO NGELESH NE ZEMRAT TONA!Andresa i jep fund jetes!”. Video-materiali në fjalë, pretendon se prezantuesja braziliane e cila jeton në Shqipëri, e njohur nga programi televiziv “E diela shqiptare”, i ka dhënë fund jetës. Por, verifikimi i fakteve nga hibrid.info, […]

Përmes një dokumenti të rremë, pretendohet se familja mbretërore britanike ka njoftuar për vdekjen e mbretit Charles III

Një llogari në median sociale Facebook me emrin “Blerta Pupi Mile” ka publikuar dje (18 mars) një postim me pretendimin se familja mbretërore britanike “Buckingham Palace” ka njoftuar për vdekjen e mbretit Charles III. Ky pretendim i rremë për vdekjen e mbretit Charles III është publikuar edhe në platformën X (ish-Twitter) nga një llogari në […]

Monika Kryemadhi nuk ka deklaruar se po vuan nga kanceri

Portali i dyshimtë me përmbajtje në gjuhën shqipe “belmouth.com” ka publikuar dje (18 mars) një artikull me titull “PËRLOT Monika Kryemadhi – Po VDES, jam me Kancer prej shumë kohësh dhe….”. Në artikull gjendet një video-material i publikuar në platformën Youtube.com (këtu), në të cilin lexuesja e raportit që i është bashkangjitur videos në fjalë, […]

19 vjeçari i vdekur në Fier, paraqitet rrejshëm si djali i Ardit Gjebreas

Një kanal në Youtube me emrin “Fakte Interesante” ka publikuar një video-material (12 mars), të titulluar “TRAGJEDI per Ardit Gjebrean | Vdes djali 19 Vjec”. Pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, është vërtetuar se lexuesi i raportit që i është bashkangjitur videos në fjalë, njofton për një reagim të këngëtarit Ardit Gjebrea në rrjetet sociale, […]

Pretendim i rremë se bashkëshortja e Gabriel Escobar ka marrë 3.4 milionë dollarë nga Serbia

Një llogari në Facebook e cila ka rreth 5 mijë e 600 ndjekës, me emrin “Lule Gjeli”, ka publikuar dje (12 mars) një imazh të Zëvendës Ndihmës Sekretarit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike si dhe Përfaqësuesit Special të SHBA-së, në Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Imazhi përmban mbishkrimin “Gruaja e tij mori 3.4 milione dollare nga […]

Pretendohet rrejshëm se Kosova po ndërton katër baza ushtarake në kufi me Serbinë

Një llogari në TikTok me emrin “lajm.info” ka publikuar dje (07 mars) një video-material me mbishkrimin që pretendon se “Kosova po ndërton katër baza ushtarake në kufirin me armikun”. Bazuar në raportet e Kosovës me vendet me të cilat kufizohet, hibrid.info vlerëson se shteti të cilit autori i publikimit i është referuar si armik, është […]

Imazh i montuar që shfaq pamje të Halil Matoshit në Kralevë

Llogaria në TikTok me emrin “lagraqsaqi” ka publikuar një video-material dje (27 shkurt), në të cilin paraqitet imazhi i opinionistit, Halil Matoshi. Në fotografi, Matoshi shfaqet në një vend, tabela në të cilin tregon për vendbanimin “Kraljevë”, (këtu) më mbishkrimin vendosur nga autori i publikimit që pretendon se opinionisti ka shkuar në Serbi për të […]