[email protected]

Imazhi i policëve me simbolin e Shqiponjës dykrerëshe, nuk u bë në ngjarjet e djeshme në veri

Portali informativ “Veriu.info” në faqen zyrtare në Facebook ka publikuar sot (27 maj) disa fotografi, të cilave u ka vënë mbishkrimin “Pamje nga policët tanë që me flamur të Kosovës në kokë dhe krah intervenuan në veri”. Pas hulumtimit të kryer përmes programit te automatizuar online “InVID”, hibrid.info ka arritur të vërtetojë se njëra nga […]

Pretendohet pa fakte se përmes mbishkrimit “UÇK” në fshatin Uglarë, synohet të kërcënohen fëmijët serbë

Zyra për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, me datë 25 maj ka lëshuar një komunikatë me pretendimin se, përmes një mbishkrimi “UÇK” në këndin e lojërave për fëmijë në fshatin Uglarë afër Fushë Kosovës, është përhapur mesazh kërcënues nga, siç e quan kjo zyre, “politika shoviniste e Albin Kurtit”. Përmes këtij mbishkrimi, kjo zyre vazhdon […]

Objekti i Muzeut Kombëtar të Kosovës është ndërtuar nga Perandoria Osmane dhe jo nga austriakët

Në rrjetin social Facebook është publikuar më 9 maj një përmbajtje ku pretendohet se objekti i Muzeut Kombëtar të Kosovës është ndërtuar nga austriakët, rreth vitit 1880. Postimi përmban një fotografi të objektit të Muzeut Kombëtarë të Kosovës më një mbishkrim cirilik, por pa vitin e realizimit të kësaj fotografie. Pas hulumtimit të kryer nga […]

Nuk argumentohet vërtetësia dhe autenticiteti i shpalljes për mbështetje financiare për shërim

Portali informativ “GazetaDemos.com” ka publikuar dje (4 maj) një njoftim përmes së cilit pretendohet për gjendjen e vështirësuar të një personi për të cilin kërkohet mbështetje financiare për shërim. Megjithatë, në këtë njoftim nuk ofrohet informacione të detajuara që e bëjnë të qartë llojin e sëmundjes të cilën e vuan personi. E vetmja informatë që […]

Fotografia nuk paraqet minatorët e Trepçës, por është realizuar në Bosnje e Hercegovinë

Portali informativ “Indeksonline.net” në faqen zyrtare në Facebook ka publikuar sot (20 prill) një fotografi në të cilën paraqiten disa minatorë duke u lutur. Në përshkrimin e kësaj fotografie, portali i larcekur ka pretenduar se në të paraqiten minatorët e Trepçës në horizontin e nëntë, në thellësi mbi 800 metra. Pas hulumtimit të kryer përmes […]

Nuk ka fakte se tentim-djegia e kishës ortodokse në Prizren është shfaqje e urrejtjes ndaj serbëve

Lidhur me rastin e tentim djegies së kishës ortodokse në Prizren, Policia e Kosovës ka dhënë informacione shtesë duke bërë të ditur për arrestimin e tre e të dyshuarve (dy 15 vjeçar dhe një 13 vjeçar) të përfshirë në rast (këtu). Përkundër faktit që Policia ka arrestuar të dyshuarit, nuk dihen motivet e tentim djegies […]

Muriqi nuk është një gol larg rekordit historik te Mallorca për shënimin e golave brenda një sezoni

Portali informativ “kosovalive.net” ka publikuar dje (12 prill) një artikull me pretendimin se futbollistit kosovar, Vedat Muriqi, i duhet edhe një gol për të thyer rekordin historik te skuadra futbollistike, Mallorca, për shënimin e golave brenda një sezoni. Artikulli i publikuar nga ky portal mbanë titullin “Vedat Muriqit i duhet edhe një gol për rekordin […]