[email protected]

Pretendohet pa fakte se “i sëmuri pret” përderisa autoambulanca përdoret për të blerë hamburger

Disa portale në Kosovë kanë publikuar sot (23 shtator) një artikull me titull “’I sëmuri pret’, makina e ndihmës së shpejtë shkon për të blerë hamburger’”. Artikulli është krijuar duke u bazuar vetëm në një fotografi ku shihet një autoambulancë afër një pike të rrjetit të restoranteve “Burger King”. Portalet që kanë publikuar këtë artikull, […]

Pretendimi për dokument me “kornizë të re” për marrëveshjen finale Kosovë-Serbi, i pa verifikuar

Mediumi në gjuhën shqipe “Albanianpost.com” më 18 shtator ka publikuar një artikull në të cilën parashihet një skenar dhe epilog i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Në artikullin e publikuar nga mediumi në gjuhën shqipe pretendohet për një dokument katër faqesh ku shpaloset një “kornizë e re” e dialogut Kosovë-Serbi, në të cilën thuhet se […]

Pretendimi për reduktime të rrymës si pasojë e ndaljes së bllokut A3, i pabazuar dhe i demantuar

Portali informativ “Demokracia.com” ka publikuar dje (16 shtator, ora 20:17) një artikull me titull “LAJMI I FUNDIT| Ndalet blloku A3, reduktimet nisin nga 24:00”. Në këtë artikull pretendohet se, sipas informacioneve, do të nisin reduktimet e rrymës nga ora 24:00, si pasojë e ndaljes së bllokut A3. Dhe, sipas këtij portali, një gjë e tillë […]

Pretendimi i pabazë për sulm mediatik ndaj Radojçiqit dhe serbëve nga “media e kontrolluara nga Kurti”, ri-aktualizohet nga deputeti i SNS-së, Gjukanoviq

Pretendimin pa fakte të subjektit politik të komunitetit serb “Lista Serbe” (Srpska Lista) të bërë me 6 shator me aludimin se po urdhërohen media në Kosovë të sulmojnë nënkryetarin e subjektit politik serb, Milan Radojçiq, ri-aktualizohet në Parlamentin e Serbisë dhe mediat në gjuhën serbe. Dje (14 shtator) në mediat në gjuhën serbe është publikuar […]

Nuk argumentohet qëllimi i sulmit me vezë e patate në çerdhen “Lulevera” në Prishtinë

Portali informativ “Arbresh.info” dje (13 shtator) ka publikuar një artikull me titull “Shkak greva/ Sulmohen me vezë e patate edukatoret në çerdhen “Lulevera” në Prishtinë”. Pas verifikimit të fakteve, hibrid.info ka vërtetuar se pretendimi i bërë në titull nuk argumentohet me fakte në përmbajtje. Ky portal informativ ka raportuar se kopshti i fëmijëve “Lulevera” në […]

Pretendohet pa fakte se simbolika me duar e djaloshit kishte të bënte me “Shqipërinë e Madhe”

Artikulli me përmbajtje keqinformuese nga mediumi Kurir.rs u korrigjua pas trajtimit nga hibrid.info (shih artikullin e korrigjuar këtu dhe këtu) Mediumi online serb “Kurir.rs” ka publikuar dje (7 shtator) një artikull me titull “SKANDAL NË LIGËN E KAMPIONËVE: Promovimi i “Shqipërisë së Madhe” mbi përplasjen e dy TITANËVE të futbollit!”. Brenda artikullit është postuar një […]

Pretendimi se Erdogan do të vizitojë Kosovën dhe Shqipërinë muajin e ardhshëm, i pa verifikuar

Portali informativ “Kosovapost.net” më 6 shtator ka publikuar një artikull ku pretendohet se Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, në muajin e ardhshëm në agjendën e tij e ka Kosovën dhe Shqipërinë. Këto pretendimet ky portal informativ i mbështet në njoftimin e zyrës së presidentit turk. Autori, duke u bazuar në, siç i referohet, agjendën […]

Lista Serbe pretendon pa fakte për sulm mediatik ndaj familjes Radojçiq dhe për ekzistimin e mediave të kontrolluara nga Kurti

Artikulli me përmbajtje keqinformuese nga mediumi Kurir.rs u korrigjua pas trajtimit nga hibrid.info (shih artikullin e korrigjuar këtu) Disa media serbe dje (06 shtator) kanë publikuar artikull me pretendim se po sulmohen fëmijët e Milan Radojçiqit, nënkryetarit të partisë serbe “Lista Serbe (Srpska Lista)” nga, siç thuhet, mediat e kontrolluara nga Albin Kurtin, me arsyetimin […]

Publikohet imazh me të dhëna të pa verifikuara për rritje të pagave të mësimdhënësve

Një fotografi me pretendim të pabazë për rritje të pagave në sektorin publik është shpërndarë në rrjetin social Facebook nga disa përdorues. Kjo fotografi ka të dhënat e njëjta me publikimin e bërë nga Instituti për studime arsimore “Edguard” më 26 gusht, i cili kishte pretenduar se koeficienti 1-18, i përcaktuar në projekt-ligjin e ri […]

Pretendim i pasaktë se KFOR-i nuk është parë në Kaçanik që nga rasti i Lavdrim Muhaxherit

Portali informativ “Reporteri.net” më 27 gusht ka publikuar një artikull me titull “Njësite të KFOR-it shihen edhe në Kaçanik”. Në fotografinë e këtij artikulli shihen dy automjete të KFOR-it e cila, sipas këtij portali, i është dërguar nga një lexues. Në përmbajtje të këtij artikulli, duke u bazuar në të dhënat e marra nga lexuesi […]