[email protected]

Pretendohet rrejshëm se popullsia në Shqipëri ka rënë për 17% dhe se tash ka më pak banorë se Kosova

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një artikull që pretendon se numri i popullsisë në Shqipëri ka rënë për 17% që nga viti 2011. Madje sipas të njëjtit artikull, Kosova tashmë ka banorë më shumë se Shqipëria. Artikulli është publikuar më 29 qershor nga portali në gjuhën shqipe që operon në Zvicër, “lecanton27.ch”. Cila është e […]

Biden nuk është shprehur se “Bjellorusia është vendi ynë i preferuar i NATO-s”

Shkroi: Etrit Rexhepi Publikohet një përmbajtje me anë të së cilës pretendohet se presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden është deklaruar se “Bjellorusia është vendi ynë i preferuar i NATO-s”. Pretendimi është publikuar në Facebook (28 qershor) nga llogaria “Investiguesi Shkrimor”, me anë të një video-materiali shkëputur nga debati ndërmjet […]

Përmes imazhit të manipuluar pretendohet rrejshëm se Rron Gjinovci ka shprehur publikisht përkrahjen për Serbinë përballë Sllovenisë në Euro 2024

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një imazh që paraqet një status në Facebook, të aktivistit Rron Gjinovci, ku shkruan “Miq slloven, pergatituni me hupe thelle”, të cilit ia ka bashkangjitur edhe emotikonin e flamurit serb. Përmbajtja që pretendon se Gjinovci ka shkruar para përballjes së Euro 2024 ndërmjet Sllovenisë dhe Serbisë, është publikuar dje (20 […]

Pretendim i rremë se Biden tentoi të ulet në karrige imagjinare

Shkroi: Etrit Rexhepi Publikohet artikull i titulluar “Joe Biden tenton të ulet në karrigen imagjinare( Video)” me pretendimin se shfaq momentin kur presidenti amerikan, përkulet në përgatitje për t’u ulur në karrigë, ndonëse mbrapa nuk e kishte një të tillë. Përmbajtja është bërë publike sot (7 qershor) nga portali me përmbajtje në gjuhën shqipe, “kosovapost.net”, […]

Jo, BE-ja nuk ka publikuar raport që e bën përgjegjëse Serbinë për sulmin në Banjskë

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një përmbajtje që pretendon se Bashkimi Evropian (BE) ka publikuar një raport për sulmin ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë, për të cilin përgjegjës e bën shtetin serb. Pretendimi është publikuar me datë 3 qershor, nëpërmjet një video-materiali nga televizioni me përmbajtje në gjuhën shqipe, “A2 CNN”. Cila është e […]

Zyrtari komunal i arrestuar në vitin 2018, mundohet të paraqitet si i afërt i kryetarit të Gjilanit, Alban Hyseni

Shkroi: Etrit Rexhepi Është publikuar një video-material, që shfaq momentin e arrestimit të një zyrtari të komunës së Gjilanit, i dyshuar për korrupsion. Videoja është publikuar në disa llogari në TikTok me datë 12 dhe 13 maj, madje në njërën prej tyre pretendohet se i dyshuari, është i afërt me kryetarin aktual të Gjilanit, Alban […]

Njësia Speciale nuk ka reaguar ndaj betimit të Qeverisë së re të Serbisë

Shkroi: Endrit Berisha Përmes një videoje të publikuar në rrjetin social “TikTok” është pretenduar se Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ka reaguar ndaj betimit të Qeverisë së re të Serbisë. Llogaria me emrin “shqiponja.ksv” ka publikuar një video më 6 maj me mbishkrimin: “Qeveria serbe betohet ta ruaj Kosovën nën serbi, Njësia Speciale reagon…” […]

Translate »