[email protected]

Papa Françesku nuk e ka përshëndetur kombëtaren shqiptare me simbolin e shqiponjës dykrenare, fotografia është e vjetër

Shkroi: Festim Rizanaj Nëpërmjet një fotografie të publikuar ku shihet Papa Francesku duke bërë me duar simbolin e shqiponjës dy krenare, u pretendua se ai ka përshëndetur kombëtaren shqiptare në futboll. Ky pretendim erdhi nga disa media në gjuhën shqipe. E vërteta? Fotografia e Papa Françeskut ku shihet duke bërë me duar simbolin e shqiponjës […]

Mourinho nuk ka shkruar në Twitter për Kombëtaren e Shqipërisë, llogaria nuk është zyrtare

Shkroi: Endrit Berisha Është pretenduar se trajneri portugez, Jose Mourinho ka lavdëruar në një postim në Twitter kombëtaren shqiptare të futbollit për paraqitjet në Kampionatin Evropian “Euro 2024”. Pretendimi është publikuar nga mediume të shumta në gjuhën shqipe të enjten (20 qershor) dhe të premten (21 qershor). Por cila është e vërteta për këtë postim? […]

Pamjet nuk paraqesin “Tifozat Kuq e Zi” në Dortmund, videoja u realizua në Tiranë

Shkroi: Etrit Rexhepi Jemi në ditën e 5 të Kampionatit Evropian që po zhvillohet në Gjermani, dhe materiale manipuluese të ndërlidhura me këtë ngjarje po shfaqen çdo ditë. Së fundmi është shfaqur një video-material në rrjete sociale, përmes së cilës pretendohet se janë pamje të “Tifozave Kuq e Zi” në Dortmund, në Euro 2024. Video-materialin […]

Shtatorja e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut nuk është bartur në Dortmund

Shkroi: Fatbardh Dema ““Skënderbeu, heroi kombëtar” niset drejt Dortmundit për ndeshjen Itali – Shqipëri”, mban mbishkrimin një video e publikuar me datë 16 qershor. Video-materiali u publikua nga faqja zyrtare e televizionit Klan në Instagram. Në këtë video-materialit paraqitet shtatorja e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, duke u bartur me një automjet. Cila është e vërteta […]

Videoja nuk i paraqet tifozët shqiptarë, është e vjetër dhe nuk u realizua në Dortmund

Shkroi: Endrit Berisha Është publikuar një video-material përmes së cilit është pretenduar se pamjet paraqesin tifozët e kombëtares shqiptare të futbollit rrugëve të Dortmundit të Gjermanisë, një ditë para ndeshjes me Italinë në kuadër të Kampionatit Evropian “Euro 2024”. Publikimi është bërë të premten (14 qershor) nga mediumi në gjuhën shqipe “oranews.tv”. “Çfarë ‘uragani’ në […]

Ripublikohet pretendimi i paverifikuar se Erdogani ka reaguar ndaj Borrellit për Kosovën

Nëpërmjet një publikimi në TikTok është rikthyer pretendimi se presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka reaguar ndaj Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, për Kosovën. Përmbajtja është publikuar në TikTok nga llogaria me emrin “folejadardanis” më 5 qershor. Çka nuk shkon me këtë përmbajtje? Përmbajtja e […]

Biden s’ka caktuar emisar special për njohjen e Kosovës nga pesëshja e BE-së

Shkroi: Endrit Berisha Nëpërmjet një artikulli është pretenduar se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka vendosur të caktojë një emisar special për çështjen e njohjes së Kosovës nga pesë shtetet mosnjohëse nga Bashkimit Evropian. “Kush është i besuari i Biden që do emërohet ‘emisar special për njohjen e Kosovës’”, mban […]

Nuk ofrohen fakte se Kosova ka shprehur interesim për armatimin që shfaqet në video

Përmes një video-materiali po pretendohet se Kosova ka shprehur interesim për armatimin që shfaqet në pamje. Videoja me titull “Kosova tregon interesim per keto lloj armesh ne panairin e armeve ne Katar”, u publikuar me datë 9 mars në Youtube nga kanali “DARDANIAN EAGLE”. Cila është e vërteta? Pas kontrollit të fakteve, hibrid.info ka vërtetuar […]

Fotoja e Radoiçiqit të armatosur pranë bustit të “Car Lazarit” në veri nuk është e vitit 2023

Shkroi: Etrit Rexhepi Janë publikuar fotografi të Milan Radoiçiqit të armatosur pranë bustit të “Car Lazarit” në Mitrovicë të Veriut, i rrethuar nga persona tjerë të armatosur, për të cilët pretendohet se janë anëtarët e grupit që kryen sulmin në Banjskë. Imazhet e publikuara dje (28 maj), në rrjetin social “X” (ish-Twitter) nga llogaria me […]

Translate »