[email protected]

Muaji qershor: Euro 2024, armatosja e FSK-së dhe zhvillimet në vendbanimet më shumicë serbe janë temat mbi të cilat u keqinformua më së shumti, FSK dhe Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë institucionet, Albin Kurti dhe Bedri Hamza figurat më të përfolura

Përgatiti: Festim Rizanaj Euro 2024, armatosja e FSK-së dhe zhvillimet në vendbanimet më shumicë serbe janë temat kryesore për të cilat u keqinformua gjatë muajit maj 2024. N bazë të gjetjeve dhe trajtimeve të përmbajtjeve keqinformuese gjatë muajit qershor rezulton të jenë publikuar më së shumti përmbajtje keqinformuese në fushën e politikës. Keqinformatat nga fusha […]

Rritje e përmbajtjeve keqinformuese duke manipuluar me sondazhe të vjetra, të rreme e deklarata të pathëna nga zyrtarë politikë

Përgatiti: Fatbardh Dema Megjithëse ende nuk është caktuar data e zgjedhjeve të reja parlamentare në vend, të cilat duhet të mbahen jo më larg se në shkurt të vitit të ardhshëm, në mediat sociale kanë nisur të shpërndahen përmbajtje të pasakta të ndërlidhura me individë a parti politike. Në fillim të vitit, tema e zgjedhjeve […]

Rishikimi i javës: Teori konspirative nga Vuçiq rreth operimit të dronëve “Bayraktar” të Kosovës, mashtrim me rezultatet e një sondazhi të vjetër duke e paraqitur si të ri

Përgatiti: Festim Rizanaj Si rezultat i gjetjeve dhe trajtimeve të keqinformatave të publikuara gjatë javës që shkoi, lajmet e rreme, teoritë konspirative dhe përmbajtjet mashtruese janë ato që e dominuan ekosferën keqinformuese. Lajmet e rreme u publikuan në media sociale. Në TikTok pretendimi i rremë se Ismail Kadare ka thënë, “Kurti nuk mund të krahasohet […]

Matryoshka si Operacion Overload: Një fushatë propaganduese pro-ruse që synon median dhe kontrollues të fakteve

Përgatiti: Festim Rizanaj Në territoret ukrainase të pushtuara, forcat ruse kanë mobilizuar burime të ndryshme për të përhapur narrativat e tyre, duke përdorur taktika të ndërlidhjes së postimeve në kanalet e informacionit.  Një version i fundit i operacioneve dezinformuese, i quajtur Matryoshka, synon posaçërisht kontrolluesit e fakteve që demaskojnë lajmet e rreme për Ukrainën. Sipas […]

Daçiq vazhdon narrativën e pabazë për spastrim etnik të serbëve në Kosovë

Shkroi: Endrit Berisha Posterë me imazhin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe mbishkrimin “Komandant suprem, po të presim” janë vendosur në disa objekte në komunat në veri të Kosovës të dielën (30 qershor). Policia e Kosovës ka iniciuar rast dhe ka hequr pamfletet. E ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla, paralajmëroi […]

Rishikimi i javës: SMS me vegëz mashtruese, lajm i rremë se Hovenier e mbështetë Hamzën për kryeministër, Papa nuk e ka bërë simbolin e shqiponjës si përshëndetje të kombëtares shqiptare

Përgatiti: Festim Rizanaj Përmbajtjet mashtruese dhe lajmet e rreme janë ato që kanë dominuar gjatë javës që shkoi sa i përket keqinformatave të publikuara në media, portale të dyshimta dhe faqe e llogari në media sociale. Mashtrimet u publikuan në media sociale përfshirë pretendime se Ministria e Financave do të japë kredi pa interes për […]

Keqinformatat rreth “Euro 2024” të trajtuara në 10 ditët e para të kësaj ngjarjeje

Shkroi: Endrit Berisha Përmbajtje të paverifikuara, manipulim faktesh, mashtrime e dezinformata që lidhen me Kampionatin Evropian të futbollit “Euro 2024” kanë qenë keqinformatat që kanë mbizotëruar në ditët e fundit ndër rastet që ka trajtuar hibrid.info. Të paktën tetë publikime janë trajtuar nga 14 qershori kur nisi “Euro 2024”. Keqinformata e parë e trajtuar ishte […]

Rishikimi i javës: Përmbajtje e paverifikuar se Mourinho ka folur për lojën e Shqipërisë në Euro 2024, lajm i rremë për koalicion parazgjedhor ose pazgjedhor, mashtrim për produkte shëruese të diabetit

Përgatiti: Festim Rizanaj Si rezultat i gjetjeve dhe trajtimeve të keqinformatave të publikuara gjatë javës që shkoi, artikujt clickbait dhe përmbajtjet e paverifikuara janë ato që e dominuan ekosferën keqinformuese. Artikujt clickbait u publikuan në media reale, përfshirë këtu një artikull për ngjarje tragjike që nuk bëhet e ditur në titull vendndodhja e ngjarjes; deklaratë […]

Translate »