[email protected]

Vazhdohen të publikohen përmbajtje të rreme se Kosovës do t’i dhurohen pajisje ushtarake

Një llogari në TikTok që mban emrin “mtrks25” ka publikuar dje (5 dhjetor) një video-material, që shfaq një top luftarak. Mbishkrimi i vendosur video-materialit pretendon se kjo pajisje lufarake do t’i dhurohet Kosovës si donacion nga SHBA-të. Por hibrid.info nuk ka gjetur dëshmi apo burime të sakta që konfirmojnë pretendimin. Vegëza e video-materialit të publikuar […]

Titulli nuk sqaron se bëhet fjalë për përhapjen e sëmundjes së fruthit tek fëmijët në Rumani

Portali informativ në gjuhën shqipe që mban emrin “sot.com.al” ka publikuar sot (17 nëntor) një artikull me titull “Rritje alarmante e rasteve në të gjithë vendin, një tjetër sëmundje kërcënon fëmijët”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se titulli i këtij artikulli është përgjithësues, i cili nuk sqaron se në cilin […]

Video-materiali i kthimit të Kadri Veselit nga Haga është i vitit 2019

Portali informativ “Ekonomiaonline.com” ka publikuar më 4 dhjetor në kanalin Youtube një video-material, ku shihet ish-kryetari i kuvendit të Kosovës nga Partia Demokratike e Kosovës, Kadri Veseli. Në titullin e video-materialit shkruhet: “Veseli pas kthimit nga Haga: Lavdi e përjetshme UÇK-së dhe popullit të Kosovës”. Pas verifikimit të fakteve të kryera nga hibrid.info, është vërtetuar […]

Me pamje të vjetra pretendohet se Turqia po e furnizon ushtarakisht Izraelin

Një faqe në Facebook që mban emrin “Realiteti”, ka publikuar një video- material ku shfaqen pamje të disa produkteve me etiketën “Made in Turkey” teksa shkarkohen nga një kontenier. Në mbishkrimin e videos së publikuar, pretendohet se pamjet e shfaqura paraqesin momente kur ushtarët izraelitë marrin furnizime ushtarake të dërguara nga Turqia. Por, hibrid.info ka […]

Pretendim i rremë se Kosovës do t’i dhurohen dronë ushtarakë

Një llogari në TikTok që mban emrin “mtrks25” ka publikuar dje (5 dhjetor) një video-material në të cilin shfaqet një dron ushtarak. Mbishkrimi i vendosur video-materialit pretendon se ky dron ushtarak do t’i dhurohet Kosovës, pa e saktësuar burimin e këtyrë donacioneve. Por hibrid.info nuk ka gjetur dëshmi apo burime të sakta që konfirmojnë pretendimin. […]

Afati për aplikim në “Programin e Vet-Punësimit 2023-2024” ka përfunduar më 31 tetor

Disa faqe në Facebook kanë publikuar dje (4 dhjetor) një artikull me titull “Jeni biznes apo i vetë-punësuar? Fito grant deri në 3000 euro (Apliko këtu)”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se lajmi është i vjetër, pasi afati për aplikim në “Programin e Vet-Punësimit 2023-2024”, ka skaduar me datë 31 […]

Pretendohet rrejshëm se fotografia paraqet armatimet si donacion i SHBA-ve për Izraelin

Një faqe në Facebook me përmbajtje në gjuhën shqipe që mban emrin “Mesxhid Al Aksa” ka publikuar një imazh në të cilin paraqiten disa armë (bomba), me anë të së cilës pretendohet se ato i janë dhënë donacion Izraelit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është […]

Behgjet Pacolli nuk është në pistën e hetimeve për vrasjen e fundit të gruas në Prishtinë

Portali informativ “Kosova-sot.info” ka publikuar një artikull me titull “Edhe Behgjet Pacolli në pistën e hetimit për rastin makabër të vrasjes së Liridona Ademajt”. Pas verifikimit të fakteve, hibrid.info ka vërtetuar se titulli i këtij artikulli është nxjerrë nga një opinion, por pa e bërë të qartë këtë fakt. Titulli lë të kuptohet se kanë […]

Protesta në Tel Aviv nuk është mbajtur si shkak për arritjen e marrëveshjes për shkëmbimin e pengjeve ndërmjet Hamasit dhe Izraelit

Disa faqe në Facebook me përmbajtje në gjuhën shqipe kanë publikuar një fotografi të një proteste në qytetin izraelit Tel Aviv. Me anë të këtij imazhi, është pretenduar se protesta është mbajtur si shkak për arritjen e marrëveshjes për shkëmbimin e pengjeve ndërmjet Hamasit dhe Izraelit. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është […]

Pretendime të pabaza për përfshirjen e Prishtinës zyrtare dhe strukturave komunale në rastin e Kishës Ortodokse në Podujevë

Postimi i priftit ortodoks shqiptar, At Nikolla Xhufka, me fotografi në një kishë ortodokse në komunën e Podujevës, është interpretuar me një pretendim të pa bazë nga Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë dhe Dioqeza Rashkë-Prizren si veprim i koordinuar me “Prishtinën Zyrtare” dhe aludojnë edhe për një përfshirje të strukturave komunale. At Nikolla […]