[email protected]

Përmes një dokumenti të rremë, pretendohet se familja mbretërore britanike ka njoftuar për vdekjen e mbretit Charles III

Një llogari në median sociale Facebook me emrin “Blerta Pupi Mile” ka publikuar dje (18 mars) një postim me pretendimin se familja mbretërore britanike “Buckingham Palace” ka njoftuar për vdekjen e mbretit Charles III. Ky pretendim i rremë për vdekjen e mbretit Charles III është publikuar edhe në platformën X (ish-Twitter) nga një llogari në […]

Monika Kryemadhi nuk ka deklaruar se po vuan nga kanceri

Portali i dyshimtë me përmbajtje në gjuhën shqipe “belmouth.com” ka publikuar dje (18 mars) një artikull me titull “PËRLOT Monika Kryemadhi – Po VDES, jam me Kancer prej shumë kohësh dhe….”. Në artikull gjendet një video-material i publikuar në platformën Youtube.com (këtu), në të cilin lexuesja e raportit që i është bashkangjitur videos në fjalë, […]

Përmes titullit nuk bëhet e qartë se informacioni paraqet deklaratën e një ish-zyrtare të Agjencisë së Inteligjencës dhe Mbrojtjes në SHBA

Portali informativ “ntv.al” ka publikuar sot (18 mars) një artikull të titulluar, “Ja kur e ka rradhën Kosova, sipas Vladimir Putinit”. Pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, është gjetur se në përmbajtje të këtij artikulli, informatat e paraqitura në titull janë bazuar nga deklarata e një ish-zyrtareje të Agjencisë së Inteligjencës dhe Mbrojtjes së Shteteve […]

19 vjeçari i vdekur në Fier, paraqitet rrejshëm si djali i Ardit Gjebreas

Një kanal në Youtube me emrin “Fakte Interesante” ka publikuar një video-material (12 mars), të titulluar “TRAGJEDI per Ardit Gjebrean | Vdes djali 19 Vjec”. Pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, është vërtetuar se lexuesi i raportit që i është bashkangjitur videos në fjalë, njofton për një reagim të këngëtarit Ardit Gjebrea në rrjetet sociale, […]

Kujdes nga produkti që shitet online si 100% natyral me emërtimin “mjaltë për potencë”

Disa faqe në Facebook me përmbajtje në gjuhën shqipe, kanë hedhur në shitje një produkt me mbishkrimin “MJALTË PËR POTENCË”, duke pretenduar se i njëjti është produkt 100% natyral. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se produkti në fjalë i quajtur “Themra Epimedyumlu Bitkisel Karisimli Macun”, nuk është 100% natyral dhe […]

Keqinterpretim i të dhënave për ndjenjën e sigurisë te serbët e Kosovës

Më 28 shkurt, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) në faqen e saj zyrtare në Facebook, publikoi një grafikë që fliste për përmirësim të ndjenjës së sigurisë të serbëve në Kosovë. Sipas LVV, siguria ishte rritur me luftimin e krimit. “Me luftimin e krimit dhe kontrabandës, asgjësimin e laboratorëve të drogës e kriptovalutave, bandave kriminale e terroriste në […]