[email protected]

Pretendohet rrejshëm se Turqia i ka dhuruar Kosovës tanke dhe raketa

Një llogari në TikTok ka publikuar një video-material me pretendimin se presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, po e armatosë Kosovën me pajisje moderne të fuqishme. Në këtë video material shihen pamje të disa tankeve, përmes së cilave pretendohet se këto pajisje dhe disa raketa tashmë kanë mbërritur në Kosovë. Pas verifikimit të fakteve të […]

Portreti i ish-presidentit Thaçi në një mbledhje të LDK-së është i montuar

Llogaria në TikTok që mban emrin “lagraqsaqi” ka publikuar dje (23 nëntor) një video-material i cili paraqet imazhin e një mbledhjeje të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK). Në sfond të këtij imazhi duket fotografia e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit. Por hibrid.info ka vërtetuar se imazhi i publikuar nga llogaria në fjalë është i montuar. […]

Fotografia e realizuar në vitin 2016 në Siri, paraqitet si e konfliktit aktual Hamas-Izrael

Faqja në Facebook që mban emrin “Dituria Islame” ka publikuar me datë 11 nëntor një fotografi që shfaq një grua duke zbritur shkallëve në një ndërtesë të shkatërruar. Duke e ditur se faqja e lartcekur, gjatë kohëve të fundit publikon materiale nga lufta Hamas-Izrael, lë të kuptohet se këtë imazh është munduar ta ndërlidhë me […]

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë pretendon pa fakte se “ekstremistët shqiptarë” kanë thyer e vjedhur kishën në Bardhosh

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, dje (21 nëntor) ka publikuar një artikull lidhur me vjedhjen e parave të gatshme në kishën e fshatit Bardhosh të Prishtinës. Lidhur me këtë rast, ky institucion ka deklaruar se veprimi është kryer nga “ekstremistët shqiptarë”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se ende […]

Përmes titullit nuk bëhet e ditur se ngjarja ka ndodhur në Greqi

Portali informativ “Indeksonline.net”, ka publikuar një artikull me titull “Aksident i frikshëm, kamioni humb kontrollin dhe bie nga ura”. Hibrid.info ka vlerësuar titullin e këtij artikulli si përgjithësues pasi nuk sqaron se në cilin vend ka ndodhur ngjarja. Lajmi bëhet i qartë vetëm në përmbajtje, më saktësisht në kreun e lajmit ku thuhet se “Një […]

Titull përgjithësues që nuk sqaron se ngjarja ka ndodhur në SHBA

Portali informativ “Insajderi.org” ka publikuar dje (20 nëntor) një artikull me titull “Reperja 27-vjeçare vret menaxherin në mes të rrugës: Ishte vetëmbrojtje”. Pas verifikimit të fakteve të paraqitura në përmbajtje, hibrid.info ka vërtetuar se titulli është përgjithësues që nuk sqaron se në cilin shtet ka ndodhur ngjarja. Vendndodhja e ngjarjes sqarohet vetëm në përmbajtje, ku […]

Inskenohet lojë shpërblyese duke e keqpërdorur imazhin e Leonora Jakupit

Një faqe në median sociale Facebook me emrin “𝓛𝒆𝓸ήό𝐫𝐫𝒶ј𝒶Ҝ𝔲𝓹𝓁” ka publikuar një video-material të gjatë mbi 5 orë, duke pretenduar se kjo artiste, përmes një video-paraqitje të drejtpërdrejtë, po e paralajmëron një shpërblim për audiencën. Në përshkrimin e këtij materiali shkruan “Përshëndetje ju bekoj te gjitheve!! 150 personat e parë që thonë (Përshëndetje), do t’u […]

Pretendim i rremë se CIA paralajmëron ardhjen e mbi 500 trupave të Wagnerit në Kosovë

Është publikuar një video-material nga një llogari në TikTok me emër “Babajaga454” dje (20 nëntor) me pretendimin se Agjencia Qendrore e Inteligjencës “CIA”, ka paralajmëruar se me 3 dhjetor në Kosovë do të hynë mbi 500 trupa të Wagnerit që do të sulmojnë policinë dhe popullsinë e Kosovës. Por që pretendimi i paraqitur në këtë video-material, […]

Angelina Jolie nuk ka dhënë vlerësime për arabët apo myslimanët si dhe nuk ka kërkuar bashkim kundër Izraelit

Një llogari në TikTok që mban emrin “fakte__te__frikshme” ka publikuar një video-material që paraqet imazhin e aktores Angelina Jolie. Imazhi përmban mbishkrimin që pretendon se aktorja ka deklaruar: “Arabët dhe myslimanët nuk janë terrorista. Bota duhet të bashkohet kundër Izraelit”. Por pas verifikimeve të fakteve nga hibrid.info, është vërtetuar se një deklarim i tillë nuk […]

Përmes imazhit të gjeneruar me AI pretendohet rrejshëm se paraqitet stadiumi që do të ndërtohet në Prishtinë

Llogaria në TikTok që mban emrin “mrgame.ks” ka publikuar dje (19 nëntor) një video-material në të cilën shfaqet imazhi i një projekti të një stadiumi, në strukturën e të cilit është shqiponja dy krenare. Në mbishkrimin e vendosur imazhit, pretendohet se është paraqitur stadiumi i cili do të ndërtohet në Prishtinë. Por pas verifikimit nga […]