[email protected]

Facebook largon postimin e Abazit sepse përdori foto që nuk i përshtatet ngjarjes

Kategoritë: #Manipulim i fakteve; #Përmbajtje e pa verifikuar; #Dezinformatë Ish zëvendës kryeministri i Kosovës, Haki Abazi, me datën 4 gusht ka postuar një fotografi në profilin e tij zyrtar në Facebook, me mbishkrimin “Berlini si Zurich tregon fuqinë qytetare në demokraci”. Më vonë, sipas raportimit të mediave vendore dhe atyre ndërkomëtare, i njëjti postim është […]

Ademi demanton lajmin për UEFA-n

Kategoria: #Demantim; #Lajm i rremë; # Shpërndarje e lajmit të rremë; # Përmbajtje e pa verifikuar; #Dezinformoftë Mediat vendore sot më datën 11 gusht 2020, kanë publikuar një artikull me pretendimin se Komiteti i Etikës në UEFA i ka kërkuar kryetarit të Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademit, që të dërgojë dëshmi që argumentojë […]

Cakaj dhe Shahini: Angazhimi politik në PDK respektivisht PSD spekulim dhe lajm i rremë

Media në Kosovë kanë publikuar një lajm, përmes së cilit pretendohet se dy ministrat kosovarë në qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj (ministër i Jashtëm) dhe Besa Shahini (ministre e Arsimit), do të kthehen në Kosovë për angazhim politik. Sipas këtij lajmi, burimi i së cilit ka qenë vështirë i konfirmueshëm nga ekipi i hibrid.info, thuhet […]

Skandaloze: Vjosa Osmani nuk i beson Policisë së Kosovës, kërkon mbrojtje nga KFOR-i?

Kategoritë: #lajm i rremë, #dezinforamtë, #shpërndarje e lajmit të rremë, #përmbajtje e pa verifikuar Kryetarja e Kuvendit të Kosovës duket se ka qenë sërish cak i sulmeve përmes lajmeve të rreme apo dezinformantave. Media në vend, më 29 qershor kanë krijuar dhe shpërndarë lajme që kryeparlamentarja “Vjosa Osmani kërkon mbrojtje nga KFOR-i”, duke aluduar se […]

Influenca ruse, kineze, turke dhe iraniane në perëndim përmes dezinformimit

Dezinformatat rreth virusit COVID-19 të publikuara nga mediat shtetërore kineze dhe ruse në Francë, Spanjë dhe Gjermani, janë duke arritur audiencë më të madhe në mediat sociale sesa lajmet për pandeminë globale, të prodhuar nga media të mëdha e vende respektive, thuhet në një studim të bërë nga Instituti i Oksfordit për Internet (OII). Studimi […]

Nuk argumentohet se babai i Vjosa Osmanit kishte bashkëpunuar me regjimin serb

Kategoritë: #lajm i rremë, #shpërndarje e lajmit të rremë, #dezinformatë, #përmbajtje e pa verifikuar Deklarata e presidentit Hashim Thaçi se familjarë të kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmanit, kanë bashkëpunuar me regjimin e Serbisë gjatë viteve të nëntëdhjeta, është cilësuar si deklaratë e pavërtetë nga kjo e fundit. Presidenti Thaçi, gjatë një interviste të gjatë në […]

Translate »