[email protected]

Përmes një videoje të vjetër pretendohet rrejshëm se ushtria shqiptare u nis për Kosovë

Shkroi: Fatbardh Dema Një llogari në TikTok me përmbajtje në gjuhën shqipe që mban emrin “mtrks25” ka publikuar dje (17 prill) një video-material në të cilën paraqiten disa automjete ushtarake. Këtij video-materiali, faqja e lartcekur i ka vënë mbishkrimin “Ushtria shqiptare duke shkuar në Kosovë”. Pas hulumtimit të kryer nga hibrid.info, është arritur të gjendet […]

Titulli nuk sqaron se bëhet fjalë për ngjarje të ndodhur në Francë

Disa portale informative në gjuhën shqipe kanë publikuar dje (26 dhjetor) një artikull me titull “Ngjarje makabre/ Babai vret gruan dhe 4 fëmijët, zbardhen detajet tronditëse”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se titulli i këtij artikulli është përgjithësues, që nuk sqaron se në cilin shtet ka ndodhur kjo ngjarje. Lajmi […]

EDU

Rishikimi i javës: Përmbajtje e paverifikuar rreth përjashtimit të kategorisë së luftës nga subvencionimi i energjisë, dezinformatë për Dua Lipën, clickbait se Austria ndalon marrjen e mishit në udhëtime private

Clickbait artikujt dhe dezinformatat janë kategoritë që kanë mbizotëruar gjatë javës së kaluar në ekosferën keqinformuese në përmbajtjet në gjuhën shqipe. Artikujt clickbait janë publikuar në portale informative, media sociale dhe portale të dyshimta ndërlidhur humbje jete të fëmijëve pas djegies së një shtëpie, lajm i vjetër për një rrezik të Shqipërisë, si dhe një […]

Pretendohet rrejshëm se fotografia paraqet armatimet si donacion i SHBA-ve për Izraelin

Një faqe në Facebook me përmbajtje në gjuhën shqipe që mban emrin “Mesxhid Al Aksa” ka publikuar një imazh në të cilin paraqiten disa armë (bomba), me anë të së cilës pretendohet se ato i janë dhënë donacion Izraelit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është […]

U pretendua rrejshëm se portieri i kombëtares së Izraelit nuk do të luante kundër Kosovës

Artikulli nga mediumi sportal.blic.rs u korrigjua pas trajtimit nga hibrid.info (shih artikullin e korrigjuar këtu) Mediumi në gjuhën serbe blic.rs ka publikuar një artikull më 1 nëntor me pretendimin se portieri i kombëtares së Izraelit në futboll, Omri Glazer nuk do të paraqitet në ndeshje kundër Kosovës. Ky pretendim u ndërlidh me faktin se Glazer […]

Pretendim i rremë mbi gjendjen shëndetësore të ish-presidenti Thaçi

Llogaria në TikTok me emrin “babajaga454” ka publikuar sot (10 nëntor) një video-material me imazhin e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Imazhit i është bashkangjitur mbishkrimi që pretendon se Thaçi ka pësuar “sulm në kokë” sipas gazetës “The Times”. Por pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, nuk janë gjetur fakte që e provojnë pretendimin e […]

Inspektorati Shëndetësor ka mbyllur përkohësisht një ordinancë, e jo barnatore

Portali i dyshimtë me përmbajtje në gjuhën shqipe “promakale.com” ka publikuar dje (23 gusht) një artikull me titull “JA CFARE VENDIMI MORRI SHTETI PER BARNATOREN QE VDIQ 35 VJEQARJA”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, është vërtetuar se titulli i këtij artikulli është i pasaktë. Në përmbajtje të artikullit bëhet fjalë për mbylljen […]

Video-materiali nuk paraqet protestat aktuale në Francë, është i vitit 2019

Faqja në Facebook me emrin “The Reis’ ka publikuar dje një video-material me mbishkrimin ‘Paris, Sheshi i Republikës. Franca ra” duke pretenduar ta paraqes atë si imazh i protestave aktuale që po ndodhin në Francë. Në video-material shihen disa qytetarë me flamur të shtetit të Algjerisë të mbledhur në sheshin “Republique” në Paris.  Pas kontrollit […]

Pretendime të pa baza nga mediat ruse për arsyen e stërvitjes ushtarake “Defender Europe 23”

Mediat ruse Russia Today Balkan dhe Sputnik në shërbimin në gjuhën serbe kanë publikuar një artikull lidhur me stërvitjen e përbashkët ushtarake të quajtur “Defender Europe 2023” me nikoqirë Kosovën. Russia Today Balkan dhe Sputnik ngritin pretendimet se “stërvitja e NATO-s me 24.000 ushtarë dhe 1.300 pjesëtarë të Forcave të Sigurisë së Kosovës, e cila […]

icon

Only one thing is impossible for God: To find any sense in any copyright law on the planet.
Mark Twain

Translate »