[email protected]

Nuk ka fakte se tentim-djegia e kishës ortodokse në Prizren është shfaqje e urrejtjes ndaj serbëve

Lidhur me rastin e tentim djegies së kishës ortodokse në Prizren, Policia e Kosovës ka dhënë informacione shtesë duke bërë të ditur për arrestimin e tre e të dyshuarve (dy 15 vjeçar dhe një 13 vjeçar) të përfshirë në rast (këtu). Përkundër faktit që Policia ka arrestuar të dyshuarit, nuk dihen motivet e tentim djegies […]

A do të përbëjnë imazhet e krijuara nga AI një krizë të re për kontrolluesit e fakteve? Ekspertët nuk janë aq të sigurt

Gjatë javëve të fundit, një sërë imazhesh të pamundura u bënë virale: ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump u arrestua; Papa Françesku i veshur me një pallto të bardhë elegante; Elon Musk duke ecur dorë për dore me CEO të General Motors, Mary Barra.  Megjithatë, këto foto nuk janë aq të pamundura: Ish-presidenti Trump me të vërtetë po arrestohej; Papët dihet se veshin veshje të bardha.  Megjithatë, ajo […]

Pasojat e ‘çrregullimit informativ’ për gazetarinë dhe industrinë e lajmeve

Transformimi digjital i industrisë së lajmeve dhe zanatit të gazetarisë tani konsiderohet si një proces i vazhdueshëm që po zhvillohet paralelisht me ndryshimet e sjelljeve dhe shijeve të audiencave (p.sh. shpërndarja paralele e informacionit, aksesi sipas dëshirës) dhe teknologjisë (si dalja në skenë e platformave të mediave sociale, realitetit virtual, inteligjencës artificiale dhe përdorimit gjithnjë […]

Nga titulli mund të kuptohet se kryeministri Kurti i ka dal në mbrojtje Mihalit

Portali informativ “Insajderi.org” sot (17 shkurt) ka publikuar një artikull me titull “Kurti i del në mbrojtje Dejona Mihalit”. Me anë të këtij titulli të përdorur në këtë artikull, autori ka lënë të kuptohet se bëhet fjalë për kryeministrin Albin Kurti, ndërsa në përmbajtje bëhet e ditur se deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti i […]

Policia dhe Petkoviq japin të dhëna të pasakta rreth numrit të pjesëmarrësve në protestën e organizuar në Rudarë të Zveqanit

Qytetarët serbë janë mbledhur dje (22 dhjetor) në Rudarë të Zveçanit pas thirrjes që bëri i ashtuquajturi ‘Shtabi i Krizave nga veriu i Kosovës’ për të protestuar. Ka pasur interpretime të ndryshme për numrin e pjesëmarrësve në protestën e organizuar. Ka qenë e para policia e Kosovës që ka dal me një numër zyrtarë të […]

Nuk ka plan për vrasje të serbëve: Kurti nuk përmend termin vrasje

Disa media në gjuhën serbe kanë publikuar dje (20 dhjetor) artikuj me pretendimin se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dëshiron masakër në barrikada, duke kërcënuar me vrasjen e serbëve. Pretendimet bazohen në një deklaratë të Albin Kurtit dhënë për të përditshmen britanike “The Guardian”. Tituj e artikujve të publikuara në disa media në gjuhën serbe […]

Një opinion për ndarjen e veriut të Kosovës, paraqitet si lajm

Portali informativ “Kosova-sot.info” sot (26 korrik) ka publikuar një artikull me titull “Ndarja e veriut të Kosovës ishte projektuar nga punëdhënësi i Hashim Thaçit,Kadri Veseli,Baton Haxhiut….”. Pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, është konstatuar se në këtë artikull gjendet vetëm një opinion i Naim Miftarit, një ish-epror ne UÇK e TMK. Miftari në këtë opinion […]

Rishikimi i javës: dezinformata për çmimet, fillimin e mësimit, dezinformata dhe manipulim të fakteve nga mediat serbe, lajme të rreme për trajnerin e kombëtares dhe presidenten e Kosovës

Në javën që shkoi në keqinformimin në Kosovë kanë dominuar dezinformatat, në mënyrë specifike temat rreth rritjes së çmimeve në përgjithësi dhe të bukës në veçanti; paralajmërime për largim LVV; liberalizim i vizave e tema tjera. Mediat serbe kanë dezinformuar dhe manipuluar me fakte rreth operimit të FSK-së në veri dhe kthimit të numrit të […]

Translate »