[email protected]

Deklarata e një deputeti nxirret si titull i artikullit, pa treguar se nga vjen ajo informatë 

Është publikuar një artikull i titulluar, “Skandal në Dubravë: Të burgosurit po presin deri në 10 ditë për t’u pastruar”.   ÇKA NUK SHKON ME KËTË ARTIKULL? Lajmi është publikuar dje (7 maj), në portalin informativ “kosova-sot.info”, mirëpo hibrid.info ka gjetur se informata e publikuar vjen nga një deklaratë e deputetit të Kuvendit të Kosovës, Driton […]

Rishikimi i javës: Përmbajtje të paverifikuara dhe dezinformata në media sociale rreth konfliktit Hamas-Izrael, dezinformatë se Hamasi ka blerë armë nga UÇK-ja, clickbait artikull rreth pagesave të policëve

Java që shkoi u karakterizua me dominimin e përmbajtjeve të paverifikuara dhe dezinformatave në ekosferën keqinformuese në përmbajtjet në gjuhën shqipe. Përmbajtje të paverifikuara, që në vete përmbajnë fotografi, video materiale me pretendimin se ndërlidhen me konfliktin Hamas-Izrael, janë publikuar nga faqe të ndryshme në mediat sociale. Fotografi dhe video dezinformuese të publikuara në mediat […]

Rishikimi i javës: Clickbait me deklarata të Ramës, dezinformata, lajme të rreme dhe përmbajtje të paverifikuara lidhur me konfliktin ndërmjet Hamasit dhe Izraelit

Dezinformatat, lajmet e rreme dhe përmbajtjet e paverfikuara kryesisht të publikuara në mediat sociale  janë tri kategoritë që e kanë dominuar ekosistemin keqinformues në Kosovës gjatë javës së kaluar. Dezinformatat ishin publikuar nga faqe në mediat sociale ndërlidhur më konfliktin ndërmjet Hamasit dhe Izraelit, duke publikuar imazhe dhe video-materiale të vjetra me pretendimin se paraqesin […]

Rishikimi i javës: Përmbajtje të rreme në mediat sociale për dërgimin e armëve nga Turqia, fotografi të pa verifikuara në mediat sociale, clickbait artikuj nga portale informative

Përmbajtjet clickbait kanë dominuar ekosistemin keqinformues gjatë javës që shkoi. Artikujt që janë vlerësuar si clickbait ishin lidhur me ngjarje të ndryshme kryesisht të publikuara në portale të dyshimta (ulja e çmimeve të produkteve ushqimore, vrasja e një gazetari etj.) që nuk kishin ndodhur në hapësirën shqipfolëse dhe nuk ishte bërë e ditur në titull […]

Rishikimi i javës: Përmbajtje të paverifikuara dhe dezinformata në mediat sociale në gjuhën shqipe, dhe dezinformata nga zyrtarët serbë, për sulmin në Banjskë

Java që shkoi u karakterizua më dominimin e përmbajtjeve të paverifikuara dhe dezinformatave në ekosferën keqinformuese në dhe për zhvillimet në Kosovë. Përmbajtjet e paverifikuara kryesisht janë publikuar nga faqe në mediat sociale lidhur me sulmin e armatosur ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator. U publikuan video materiale me pretendimin […]

Narrativa dezinformuese e gazetave serbe: “Ngjarja ishte inskenuar, fajtori është Kurti, po sulmohen serbët për ta përshpejtuar spastrimin e tyre”

Në mëngjesin e hershëm të 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit, Policia e Kosovës (PK), u sulmua nga një grup prej rreth 30 personash të armatosur, ku mbeti i vrarë Rreshteri Afrim Bunjaku, një tjetër zyrtar policor u plagos dhe një u lëndua. Nga ana tjetër, tre sulmues serbë u vranë, dhe disa prej […]

Rishikimi i javës: Fotografi të paverifikuara për sulmuesit e vrarë në veri, raportime gabim nga portale informative për tema sociale, teori konspirative nga Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë

Java që shkoi u karakterizua më dominimin e përmbajtjeve të paverifikuara në ekosferën keqinformuese në Kosovë.  Përmbajtjet e paverifikura të fotografive të sulmuesve të vrarë lidhur me rastin e sulmit ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit në veri të Kosovës. Po ashtu përmbajtje të paverifikuara u publikuan edhe për përmbytjet në Libi dhe […]

Rishikimi i javës: Clickbait artikuj të kronikës së zezë, përmbajtje të paverifikuar për Vedat Muriqin dhe Fatih Terimin si selektor i Kosovës

Përmbajtjet clickbait kanë dominuar ekosistemin keqinformues gjatë javës që shkoi. Artikujt që janë vlerësuar si clickbait ishin lidhur me temat si arsyeja e përzgjedhjes së gjyqtarëve francez për ndeshjen Rumani-Kosovë, për vrasje, për vdekje të punëtorëve në vendin e punës, aksidente me fatalitet, në titujt e të cilëve artikuj nuk bëhet e ditur vendndodhja e […]

Rishikimi i javës: Manipulim i fakteve rreth kërcënimit të Kurtit dhe tërheqjes së ushtarëve turq të KFOR-it, lajm i rremë me deklaratë të Xhakës, dezinformata rreth luftës në Ukrainë

Java që shkoi u karakterizua më dominimin e përmbajtjeve clickbait në ekosferën keqinformuese në Kosovë. Përmbajtjet clickbait kishin të bënin me vdekje, aksident, arrestimin e një aktori, për konfiskimin e veturave të Burdushit, për ndalimin e hyrjeve në shkolla të vajzave myslimanë me veshje islame, të cilave në titull u vendoset titull përgjithësues ku nuk […]