[email protected]

Lajm i vjetër dhe i pa verifikuar për ndikimin e Vitaminës C në shërimin e gripit

Mediat kanë publikuar një artikull përmes së cilit pretendohet të tregohet për të mirat që i sjell Vitamina C në trajtimin e gripit sezonal. Ky artikull me titull “A e parandalon gripin Vitamina C?”,  i shpërndarë së fundmi nga mediat online, pas hulumtimit nga hibrid.info shihet së është publikuar fillimisht nga portali “Telegrafi.com” në vitin […]

Artikujt se VV i uron “mirëseardhje” Vjosa Osmanit, janë të pavërtetë

Portali i dyshimtë “thedailybarta24.com” ka publikuar një artikull me titull “Vetëvendosje: Mirë se vjen Vjosa Osmani, Ju mirëpresim!”, duke aluduar në një ftesë të Lëvizjes Vetëvendosje për kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani, për t’iu bashkangjitur kësaj partie. Me të klikuar tekstin e plotë të vendosur në këtë artikull, shihet qartë se përmbajtja paraqet njoftimin e […]

Mjeku italian që jep mendime të pa verifikuara rreth COVID-19

Mjeku italian Roberto Petrella, i specializuar në obstetro gjinekologji, në një intervistë për emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ka kundërshtuar vaksinimin kundër COVID-19. Për më tepër, ai ka mohuar edhe vetë ekzistimin e virusit Korona. Ky mjek italian ka kundërshtuar edhe testimin përmes marrjes së mostrës nga hundët, duke thënë se përmes saj futen […]

Mediat në Kosovë publikojnë këshilla mjekësore me burime të pa verifikuara

Mediat online, por edhe ato tradicionale në Kosovë, jo rrallë herë publikojnë artikuj me këshilla mjekësore, të pabazuara në asnjë hulumtim apo studim. Në shumicën e rasteve ato janë përkthime nga mediat e huaja, mirëpo shumë rrallë gjejmë edhe burimin e informacionit, apo studimit të cilit i referohen. Së fundmi, portali “Telegrafi.com”, në rubrikën e […]