[email protected]

Urdhër-arresti për Radoiçiqin, pretendohet të paraqitet si veprim me prapavijë politike

Zyrtarë institucional e politikë serbë nga Kosova e Serbia, pretendojnë që urdhër-arrestin për nënkryetarin e Listës Serbe, Millan Radoiçiq, ta paraqesin si një veprim me prapavijë politike. Mediat në Kosovë kanë raportuar sot se, gjatë ditës së djeshme, Policia e Kosovës në pikën kufitare të Bërnjakut, ka dështuar ta arrestoj Milan Radoiçiqin, bazuar në një […]

Qeveria serbe pretendon që, grabitjet në kishat serbe në Kosovë, t’i ndërlidh pa fakte me veprimet e institucioneve të Kosovës

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka lëshuar një komunikatë lidhur me grabitjen e tri kishave Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka lëshuar një komunikatë lidhur me grabitjen e tri kishave ortodokse në rrethinën e Zubin Potokut gjatë këtij viti, e që sipas tyre, përgjegjës për këtë është një person i komunitetit […]

Titull i sajuar: Nuk provohet pretendimi se po formohet Asociacioni i komunave me shumicë serbe

Portali i dyshimtë me përmbajtje në gjuhën shqipe “Timenews24hr.com” ka publikuar një artikull me titull tendencioz “TURP/ Asociacioni Po Behet. Ja Cfare Permban Marreveshja E Turpit”. Hibrid.info ka verifikuar faktet në këtë artikull dhe është vërtetuar se titulli është i sajuar, i cili nuk përputhet me përmbajtjen. Në tekst gjendet një deklaratë e Blerim Velës, […]

Kërkesa për ndjekje penale ndaj Thaçit e Mustafës nuk është bërë nga ndonjë institucion relevant

Portali “Botasot.info” ka publikuar një artikull me titull “Kërkohet ndjekja penale për Hashim Thaçin e Isa Mustafën”. Pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, është konstatuar se në këtë artikull nuk flitet se është kërkuar ndonjë ndjekje penale për Thaçin dhe Mustafën nga ndonjë institucion apo person me pozitë zyrtare, por në përmbajtje gjendet një opinion […]

Kurti nuk po e dërgon Ushtrinë në Ukrainë, siç pretendohet

Portali i dyshimtë me përmbajtje në gjuhën shqipe “Timenews24hr.com” ka publikuar një artikull me titull “MADHESHTORE!! Albin Kurti Po E Dërgon Ushtrinë E Kosovës Në Ukrainë Për Të Iuftuar Kundër Rusisë”. Pas analizës së kontrollit të fakteve të kryer nga Hibrid.info është vërtetuar se titulli është i sajuar dhe nuk përputhet me përmbajtjen. Në tekst […]

Pretendohet pa fakte se vendosja e flamurit të UÇK-së në Hoçë të Madhe, ka qëllim dëbimin e serbëve

Zyra për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, me 31 janar ka lëshuar një komunikatë, përmes së cilës pretendohet që flamuri UÇK-së, i vendosur në fshatin Hoçë e Madhe, komuna e Rahovecit, të banuar me serbë, ka për qëllim friksimin e serbëve lokalë. Ky pretendim i ngritur nga ky institucion serb është publikuar në ueb-faqen e […]

Titulli dhe fotografia lejnë të kuptohet se viktima 2 vjeçare është nga Kosova

Portali “Kosova-sot.info” ka publikuar një artikull me titull “Humb jetën nga Covid-19 një 2 vjeçare”. Pas verifikimit të fakteve të kryer nga hibrid.info, rezulton që me këtë titull të vendosur, ky portal ka pas tendencë të dezinformimit të lexuesve, pasi ngjarja ka të bëjë me shtetin e Italisë. Duke pasur parasysh se ky portal është […]

Titulli dhe fotogrfia lenë mundësi që lexusit ta keqkuptojnë lajmin

Portali “Kosova-sot.info” ka publikuar artikullin me titull, “Paralajmëron ministri: Shpejt mund të kemi deri në 400 mijë raste me Covid-19 në ditë”, ndërsa në fotografinë ilustruese ka vendosur një imazh ku shkruan në gjuhën shqipe “Ambulanca për Corornavirus”. Lajmi në artikull paraqet një deklaratë të ministrit të shëndetësisë në Gjermani, Karl Lauterbach, i cili ka […]

Titulli nuk qartëson se në cilin vend ka ndodhur sulmi i vajzës 7 vjeçare

Portali “KlanKosova.tv” ka publikuar një artikull me titull “Shtatëvjeçarja sulmohet për vdekje nga qentë endacakë teksa po kthehej nga kursi”. Pas verifikimit të fakteve nga hibrid.info, është vërtetuar se titulli është përgjithësues që nuk tregon se në cilin shtet ka ndodhur ngjarja. Detajet e lajmit qartësohen vetëm në përmbajtje, ku thuhet se “Margarita Kanorskaya, vajza […]