[email protected]

Thashethemet e zbuluara për vaksinën: Mikro-çipat, ‘ndryshimi i ADN-së’ dhe teoritë tjera

Lajmi për zbulimin e vaksinës me efektet prej 90 përqind të rasteve të testuara, ka nxitur edhe thashetheme të mëdha të grupet anti-vaks në rrjetet sociale. Ekipi i BBC për kontroll të fakteve (fact-checking) ka shqyrtuar disa nga pretendimet e rreme më të shpërndara si: teoritë konspirative rreth pretendimeve për vendosjen mikro-çipave në njerëz, ndërhyrjen […]

Pretendimet virale për zgjedhjet në SHBA nga ekipi i Trump-it: Votuan të vdekurit, prishje të programit të numërimit…

Postime të rreme ose mashtruese janë përhapur në mediat sociale në lidhje me votimin për president të SHBA-ve, në kohën kur Trump vazhdon të kontestojë rezultatin e zgjedhjeve në SHBA. Disa janë shpërndarë nga Presidenti Trump dhe ekipi i tij, të cilët kanë vënë në dyshim integritetin e zgjedhjeve, por pa siguruar prova. Ekipi i […]

Manipulohet rrëfimi i vajzës së Xhemajl Mustafës

Më 8 nëntor është publikuar një video nga një faqe në internet me emërtimin “Ledion Media”, ku paraqitet rrëfimi i Beiranë Musfatës për vrasjen e babit të saj, ish-veprimtarit politik, Xhemajl Mustafës. Mirëpo, në këtë video, shihen disa ndërhyrje me mbishkrime, përmes së cilave pretendohet se përgjegjës për vrasjen e Xhemajl Mustafës është ish-udhëheqësi politik […]

Lajmet dhe pretendimet e rreme të bëra gjatë numërimit të votave në Pensilvania të SHBA-ve

Ende pa përfunduar numërimi i votave dhe në garën e ngushtë që është duke vazhduar në mes dy kandidatëve për president të SHBA-ve, Donald Trump dhe Joe Biden, pretendime të cilat mund të jenë mashtruese po qarkullojnë në mediat sociale në lidhje me votimin dhe numërimin në shtetet kryesore. Numërimi ende po vazhdon edhe në […]

A po ia arrin Inteligjenca Artificiale t’i kontrollojë deklaratat e kandidatëve për president të SHBA-ve? (VIDEO)

Shumë organizata mediatike, kanë ndërtuar shërbime për kontroll të fakteve (fact-checking) për t’i ndihmuar audiencës që të kenë sensin e detektimit të lajmeve të rreme apo dezinoframtës. Sigurisht që kjo bëhet në mënyrë manual dhe kërkon angazhim të njerëzve/ekspertëve të cilët, për orë të tëra, bëjnë kërkime dhe hulumtime për të konfirmuar dyshimet e tyre. […]

Egërsohet beteja mes rrjeteve sociale e dezinformimit: Twitter largon llogari të rreme

Twitter ka pezulluar një numër llogarish të rreme që pretendojnë të drejtohen nga mbështetës afrikano-amerikanë “black supporters” të Presidentit Donald Trump. Kompania (Twitter) tha se llogaritë thyen rregullat mbi spam-at dhe bënë manipulim të platformës, si dhe njoftuan se mund të pezullojnë më shumë llogari që konstatohet se shkelin këto politika. Washington Post së pari […]

SRNA shpërndau lajm të rremë se kishte votim unanim kundër njohjes së Kosovës nga Bosnja

Agjencia e Lajmeve e Republikës Serbe (SRNA) në Bosnje e Hercegovinë, publikoi një pretendim ku thuhet se “tre anëtarët e Presidencës së BeH votuan kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës”. Disa media gjithashtu raportuan se Presidenca “mori një vendim unanim për të mos njohur Kosovën”. Transkriptimi i sesionit të Presidencës së këtij shteti zbulon se […]

Facebook duket se gabon kur e quan postimin e Ramës si përmbajtje të rreme

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka publikuar një postim në profilin e tij zyrtar në Facebook lidhur me vendimin institucional të këtij shteti i cili parasheh që bartja e maskës të bëhet obliguese për qytetarët. Në këtë postim, kryeministri Rama ka bashkangjitur një album me fotografi që përshkruajnë gjendjen kritike me të cilën po ballafaqoheshin […]

Translate »