[email protected]

Infodemia – vaksinë apo imunizim?

Autor: Shkelzen Osmani Zbulimi i një vaksine shihet si arma kryesore për të mposhtur virusin Korona dhe për të kthyer jetën tonë në normalitet, por paralel me këtë në hapësirën digjitale janë duke u prodhuar e shpërndarë edhe shumë pretendime mashtruese dhe teori të rreme të konspiracionit rreth një vaksine potenciale të këtij virusi. Deri […]

Satira e Haradinajt për implikimin e Mossad-it në dosjet e Gjykatës Speciale, publikohet si deklaratë e mirëqenë nga mediat

Mediat online në Kosovë kanë publikuar një artikull, bazuar në një pohim të nënkryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Nasim Haradinajt, i cili pretendon se dosjet e Gjykatës Speciale për krime Lufte në Kosovë, të kenë mundur “të rrjedhin nga Agjencia e Inteligjencës së Izraelit “Mossad”, si shkëmbim […]

BE kërkon nga Facebook, Google dhe Twitter të bëjnë më shumë kundër lajmeve të rreme

Dy vjet pasi ranë dakord për një kod të vetë-rregullues të praktikës për të trajtuar dezinformimin, Facebook, Google, Twitter dhe rivalë të tjerë të teknologjisë duhet të përpiqen më shumë për të qenë më efektiv në këtë aspekt. Këto kërkesa e ka ngritur edhe Komisioni Evropian (KE) në fillim të këtij muaji, në drejtim të […]

Hakerët thyen faqet e vërteta të lajmeve në Poloni e Baltik për të “mbjellur” histori të rreme kundër perëndimit

Një operacion për shpërndarje të dezinformtave hyri në sistemet e menaxhimit të përmbajtjes së mediave të Evropës Lindore në një fushatë për të përhapur dezinformata rreth NATO-s. Vitet e fundit, dezinformimi në internet ka parë avancim evolutiv, përmes thyerjes së faqeve zyrtare dhe mediave të vërteta nga hakerët dhe shfrytëzimit të tyre për të shpërndarë […]

Mjeku italian që jep mendime të pa verifikuara rreth COVID-19

Mjeku italian Roberto Petrella, i specializuar në obstetro gjinekologji, në një intervistë për emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ka kundërshtuar vaksinimin kundër COVID-19. Për më tepër, ai ka mohuar edhe vetë ekzistimin e virusit Korona. Ky mjek italian ka kundërshtuar edhe testimin përmes marrjes së mostrës nga hundët, duke thënë se përmes saj futen […]

Mediat në Kosovë publikojnë këshilla mjekësore me burime të pa verifikuara

Mediat online, por edhe ato tradicionale në Kosovë, jo rrallë herë publikojnë artikuj me këshilla mjekësore, të pabazuara në asnjë hulumtim apo studim. Në shumicën e rasteve ato janë përkthime nga mediat e huaja, mirëpo shumë rrallë gjejmë edhe burimin e informacionit, apo studimit të cilit i referohen. Së fundmi, portali “Telegrafi.com”, në rubrikën e […]

Translate »